Reklama

Reklama

Reklama

sobota, 02 listopad 2013 15:35

Książe Poniatowski w Lipsku

Napisane przez AG
Pomnik ks. Józefa Poniatowskiego w LIpsku - 19.10.2013 Pomnik ks. Józefa Poniatowskiego w LIpsku - 19.10.2013 AG

Warto pamiętać o pomniku księcia Poniatowskiego w niemieckim mieście.

Lipsk w Saksonii jest jednym z chętniej odwiedzanych przez polskich turystów miast niemieckich. Nie tylko podczas licznych imprez targowych odbywających się tym mieście. Tutejsza starówka, choć niewielka warta jest krótkiego spaceru. Lipsk to miejsce, gdzie przed 200 laty odbyła się jedna z największych bitew epoki napoleońskiej. Upamiętnia ją przede wszystkim olbrzymi Pomnik Bitwy Narodów postawiony w roku 1913, cerkiew upamiętniająca poległych w bitwie żołnierzy rosyjskich, Panorama Bitwy Pod Lipskiej (wystawiana w wielkim dawnym zbiorniku na gaz). Dla Polaków jwednak bitwa ta, to przede wszystkim śmierć księcia Józefa Poniatowskiego. Niedaleko starówki (kilkanaście minut spaceru) znajduje się Skwer Poniatowskiego a na nim stoi niepozorny obelisk ku czci księcia. Przetrwał on II wojnę światową ( wysmarowany przez kogoś smołą) w odróżnieniu do drugiego pomnika wysadzonego w powietrze w roku 1940. Oczyściło go Wojsko Polskie w 1945 r., a odnowiły władze Lipska w 1963 r. (na 150-lecie bitwy). Został przeniesiony na obecne miejsce. W 200. Rocznicę śmierci księcia Poniatowskiego kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski złożył wieniec pod pomnikiem. Pomnik warszawski stojący przed Pałacem Prezydenckim znają wszyscy, ten w Lipsku jest zapomniany. Warto tam poprowadzić grupy zwiedzające Lipsk.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.