Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 05 grudzień 2016 01:22

Brandenburgia kocha polskich turystów

Napisane przez MG
Dyrektor Tomasz Pędzik oraz premier Brandenburgii Dietmar Woidke Dyrektor Tomasz Pędzik oraz premier Brandenburgii Dietmar Woidke AG

Polacy są najliczniejszą grupą turystów zagranicznych odwiedzających Brandenburgię. Region ten wraz Niemiecką Centralą Turystyki (DZT) zorganizował w Warszawie spotkanie z dziennikarzami

Dieter Hutte, prezes zarządu Organizacji Turystyki Brandenburgii (TMB), powiedział na wstępie: “Chciałbym podkreślić, że praca dziennikarzy opisujących Brandenburgię tak kolorowo i tak różnorodnie, jest bardzo ważnym elementem promocji. To dzięki dziennikarzom czytelnicy dowiadują się o Brandenburgii rzeczy nowych i ciekawych.”

Klara Piwnicka - Hensche z TMB: "Brandenburgia, jak głosi nasz slogan reklamowy “All arround Berlin” region wokół metropolii berlińskiej. To region graniczący z Polską a w tym roku obchodzimy 25-lecie podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie niemiecko-polskim. Z kolei 10 lat ma projekt Partnerstwo Odry. To ważne daty dla 13 tysięcy oficjalnie mieszkających w Brandenburgii Polaków. Stosunki polsko-niemieckie w ciągu ostatnich latach są bardzo dobre, jeśli chodzi o eksport z Brandenburgii, Polska znajduje się na szóstym miejscu; jeśli chodzi o import - na miejscu 5. Polacy są naliczniejszą grupą turystów zagranicznych odwiedzających Brandenburgię, w tym roku było 163 tysiące, trzy razy więcej niż w 2007 roku. Najchętniej odwiedzanymi miejscami są Poczdam i Tropical Island, w tym ostatnim miejscu Polacy stanowią 30 proc. Gości. Co Polacy najbardziej lubią w Brandenburgii? Kulturę, pałace, ogrody, wycieczki rowerowe, shopping oraz wyjazdy MICE.
Na co warto zwrócić uwagę?
W Tropical Islands otworzyliśmy w tym roku część zewnętrzną, Amazonię - baseny, w których woda przez cały rok będzie miała temperaturę 31 stopni Celsjusza. Nowością jest także szlak nad koronami drzew w Beelitz-Heilstatten (czytaj TUTAJ). W styczniu 2017 roku w Poczdamie w Pałacu Barbenini zostanie otwarte nowe Muzeum Sztuki. Poleciłabym także domki na drzewach na Pojezierzu Łużyckim a także koncerty rowerowe w Poczdamie i Cottbus.
To Martin Fennemann – dyrektor marketingu zagranicznego TMB, wpadł na pomysł, żeby zaprosić do współpracy jak najwięcej Polaków mieszkających w Brandenburgii. To my właśnie prowadzimy portal „Brandenburgia po polsku”. Z Polaków pracujących w turystyce chciałabym wymienić Anetkę Szcześniewicz, bardzo kreatywną osobę z Frankfurtu nad Odrą, która promuje wspólnie Frankfurt i Słubice. Z tego miasta właśnie wypływają na rejsy po Odrze dwa statki wycieczkowe, jeden z kapitanem niemieckim, drugi - z polskim. W Cottbus pracuje znana polskim dziennikarzom i biurom podróży Jola Imbierska. Cottbus wciąż odwiedzane jest głównie na jeden dzień, ale Jola proponuje kilkanaście wycieczek tematycznych w mieście i okolicach. Paulina Ostrowska w Ebberswalde ZOO prowadzi szkółkę zoologiczną w języku polskim. Współpracuje świetnie ze Szczecinem.
Chciałabym podkreślić, że wiele atrakcji turystycznych w Brandenburgii ma strony internetowe w języku polskim.”

Michał Rydz odpowiedzialny za marketing w Bosferze w Poczdamie, dodał: “Biosfera promuje się w języku polskim od dwóch lat. To wyjątkowe miejsce odwiedzane chętnie przez grupy szkolne, ale i grupy seniorskie, a także przez firmy organizujące eventy. Wszyscy na 7 tysiącach metrów kwadratowych znajdują namiastkę lasów równikowych. Mamy zgromadzonych ponad 20 tys. Roślin tropikalnych, ponad sto gatunków zwierząt. Niektóre ptaki fruwają swobodnie po hali. Przebojem jest motylarnia, w której na wyciągnięcie dłoni możemy obejrzeć i sfotografować najpiękniejsze motyle świata.
Chciałbym podkreślić, że dzięki pomysłowi Martina Fennemana, prowadzimy na facebooku polska stronę. Każdy ma dyżur redakcyjny w inny dzień tygodnia. Nasz funpage ma już 13 tysięcy czytelników."

Premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke, który jest jednocześnie koordynatorem d/s. współpracy polsko-niemieckiej, powiedział m.in.: “Z radością uczestniczę w tym spotkaniu, bo bilans turystyczny między Brandenburgią a Polską jest radosny i to w obie strony, choć nas cieszy przede wszystkim rosnąca liczba Polaków odwiedzających nasz region.
Brandenburgia to kraj wokół Berlina. I Berlin i Brandenburgia to dwie strony medalu. Berlin to wielka metropolia, Brandenburgia to przede wszystkim przyroda. Brandenburgia jest tą piękniejszą stroną medalu.
Turystyka zbliża ludzi i to jest jej główne przesłanie. Turystyka łączy młodych i starszych po obu stronach granicy i granica staje się iluzoryczna. Najlepsze jednak oferty nic nie będa znaczyły, jeśli nikt o nich nie będzie wiedział. Dlatego tak ważna jest promocja i dlatego tak bardzo ważni są dziennikarze opisujący atrakcje turystyczne. To wspaniałe, że państwo odkrywają te miejsca i mogą opisywać dzieło zbliżające ludzi - turystykę."

Nagrody DZT za najlepsze artykuły o Niemczech w roku 2016 otrzymali: Grzegorz Dzięgielewski, Grażyna Saniuk i Szymon Nitka.