Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 15 maj 2015 09:42

Albania – baza wojskowa atrakcją turystyczną

Napisane przez MG
Aurotara przy koszarach na wsypie Sazan Aurotara przy koszarach na wsypie Sazan archiwum Narodowa Agencja Wybrzeża Albanii

Baza wojskowa na wyspie Sazan, z bunkrami i tunelami zaprojektowanymi na wypadek wojny atomowej będzie od tego sezonu udostępniona turystom.

Auron Tara, z Narodowej Agencji Wybrzeża Albanii, powiedział: „Miejsce, które było przez lata w całkowitej izolacji, które nie było nikomu z Albańczyków znane, oprócz garstki komunistycznych przywódców, może teraz stać się atrakcją, szczególnie dla zagranicznych turystów."

Wyspa Sazan wciąż może pełnić technicznie rolę bazy, ale obecnie pozostaje w niej dwóch marynarzy, którzy pilnują małego portu służącego albańskim jednostkom patrolującym wybrzeże. Na wyspie pozostały, tunele, schrony, ale i dziewicze plaże i góry. Sazan jest także domem dla rzadkich gatunków ptaków i gadów. Temperatura nigdy nie schodzi poniżej zera stopni Celsjusza. W połowie wyspy brzeg dostępny tylko z wody, ze względu na strome skały od strony lądu.

Wyspa będzie atrakcyjna dl miłośników obserwowania ptaków i nurkowania. Miłośnicy historii i militariów mogą wędrować po wyspie i zwiedzać 3 600 jednoosobowych bunkrów. Koszary niegdyś mieszczące kwatery dla 3 tysięcy żołnierzy oraz magazyny z zapasami żywności, paliwa i amunicji na sześć miesięcy są teraz puste, mocno zniszczone przez czas i ludzi. W kilu miejscach można jeszcze zobaczyć płytki podłogowe z czasów, gdy stacjonowały tu wojska włoskie (od 1930 do 1945). Inną ciekawostką jest mała willa stojąca na ubocza, przez lata wypełniona sprzętem służącym do monitorowania ruchu okrętów i samolotów włoskich i NATO. W lesie ukryta stoi willa komunistycznego ministra obrony Bagira Balluku (piastował ten urząd 22 lata) rozstrzelanego za rzekomą zdradę stanu w roku 1974
Turystyka daje albańskiej gospodarce 4,8 proc. PKB Albanii. Większość turystów to albańscy emigranci przybywający tutaj z Grecji i Włoch oraz etniczni Albańczycy z sąsiedniego Kosowa lub Macedonii. I Czarnogóry.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.