Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

piątek, 15 maj 2015 09:42

Albania – baza wojskowa atrakcją turystyczną

Napisane przez MG
Aurotara przy koszarach na wsypie Sazan Aurotara przy koszarach na wsypie Sazan archiwum Narodowa Agencja Wybrzeża Albanii

Baza wojskowa na wyspie Sazan, z bunkrami i tunelami zaprojektowanymi na wypadek wojny atomowej będzie od tego sezonu udostępniona turystom.

Auron Tara, z Narodowej Agencji Wybrzeża Albanii, powiedział: „Miejsce, które było przez lata w całkowitej izolacji, które nie było nikomu z Albańczyków znane, oprócz garstki komunistycznych przywódców, może teraz stać się atrakcją, szczególnie dla zagranicznych turystów."

Wyspa Sazan wciąż może pełnić technicznie rolę bazy, ale obecnie pozostaje w niej dwóch marynarzy, którzy pilnują małego portu służącego albańskim jednostkom patrolującym wybrzeże. Na wyspie pozostały, tunele, schrony, ale i dziewicze plaże i góry. Sazan jest także domem dla rzadkich gatunków ptaków i gadów. Temperatura nigdy nie schodzi poniżej zera stopni Celsjusza. W połowie wyspy brzeg dostępny tylko z wody, ze względu na strome skały od strony lądu.

Wyspa będzie atrakcyjna dl miłośników obserwowania ptaków i nurkowania. Miłośnicy historii i militariów mogą wędrować po wyspie i zwiedzać 3 600 jednoosobowych bunkrów. Koszary niegdyś mieszczące kwatery dla 3 tysięcy żołnierzy oraz magazyny z zapasami żywności, paliwa i amunicji na sześć miesięcy są teraz puste, mocno zniszczone przez czas i ludzi. W kilu miejscach można jeszcze zobaczyć płytki podłogowe z czasów, gdy stacjonowały tu wojska włoskie (od 1930 do 1945). Inną ciekawostką jest mała willa stojąca na ubocza, przez lata wypełniona sprzętem służącym do monitorowania ruchu okrętów i samolotów włoskich i NATO. W lesie ukryta stoi willa komunistycznego ministra obrony Bagira Balluku (piastował ten urząd 22 lata) rozstrzelanego za rzekomą zdradę stanu w roku 1974
Turystyka daje albańskiej gospodarce 4,8 proc. PKB Albanii. Większość turystów to albańscy emigranci przybywający tutaj z Grecji i Włoch oraz etniczni Albańczycy z sąsiedniego Kosowa lub Macedonii. I Czarnogóry.