Smakowita turystyka staje do konkursu EDEN

AG

Komisja Europejska ogłosiła kolejną edycję konkursu EDEN na najlepsze europejskie miejsce turystyczne. W tym roku o tytuł EDEN-u starać się mogą restauracje, hotele, szlaki kulinarne, festiwale gastronomiczne, miejsca oferujące lokalną kuchnię, wykorzystujące lokalne produkty, promujące lokalną tradycję gastronomiczną.

Zgłoszenia przyjmowane są do 8 maja.

Tomasz Jędrzejczak, podsekretarz w ministerstwie sportu i turystyki, powiedział m.in.: „Na spotkaniach z przedstawicielami innych państw, zapraszam ich, by odwiedzili „nową Polskę”. Nowe hotele, nowe SPA, ale także by posmakowali naszych kuchni regionalnych w nowych restauracji.
Chciałbym podkreślić, że dobry produkt to coraz częściej produkt lokalny. Cieszę się, że tegoroczna edycja konkursu EDEN poświęcona jest turystyce gastronomicznej. W Polsce jest coraz więcej restauracji na najwyższym poziomie, ale również coraz więcej restauracji, które w karcie mają mniej dań, ale są to dania lokalne, ze świeżych lokalnych produktów.
Turystyka gastronomiczna jest dobrym wsparciem dla agroturystyki, nad której rozwojem będziemy w najbliższym czasie pracować. Polskie produkty spożywcze coraz częściej goszczą na stołach całego świata.”

Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, dodał: „Celem EDENU jest swoista decentralizacja turystyki. Chcemy wspomagać miejsca nieodkryte. Dla Polski tematyka tegorocznego konkursu jest idealna. Polska staje się „smaczkiem” Europy, nasza kuchnia coraz częściej wygrywa z innymi. Zagraniczni turyści coraz częściej doceniają nie tylko nasze zabytki, ale kulinarną część naszej kultury. I choć często jesteśmy postrzegani jako kraj lekko zacofany, rolniczy to – jeśli chodzi o gastronomię – działa to na naszą korzyść. Oznacza to bowiem, że nasza kuchnia jest ekologiczna, zdrowa i smaczna.”

Dariusz Goszczyński, dyrektor departamentu rynku rolnego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreślił: „Polskie produkty spożywcze to m.in. 1 400 produktów tradycyjnych wpisanych na listę, którą stworzył nasz resort. Powstają szlaki nie tylko kulinarne, ale i szlaki produktów spożywczych, np. serów czy śliwki suszonej. Nasze ministerstwo prowadzi rozmowy, by mocnej włączyć się do organizacji konkursu EDEN, mam nadzieję, ze to dojdzie do skutku.”

Monika Węgrzyn, jedna z jurorek, dodała: „Ostatnie dwadzieścia lat to czas wielkich zmian w polskiej gastronomii. Wszyscy mówią o gotowaniu, wszyscy szukają nowych kuchni, nowych smaków. I stąd pojawiła się potrzeba doradztwa w gastronomii. Konkurs może tę rolę świetnie pełnić. Powstało i wciąż powstaje w Polsce wiele miejsc kulinarnie ciekawych a zupełnie nieznanych. Powstają także – z inicjatywy m.in. POT czy ROT-ów – szlaki kulinarne, m.in. na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu.”

Laureatów konkursu poznamy 11 czerwca. Mogą oni liczyć na wszechstronną POT pomoc w zakresie marketingu i promocji (m.in. promocję w ZOPT-ach), zostaną też włączeni do sieci Najlepszych Europejskich Destynacji Turystycznych.