Smak Francji w restauracjach w całej Polsce

Trzydzieści siedem restauracji w całym kraju weźmie 19 marca udział w akcji „Goût de France / Good France” („Smak Francji”), promującej francuska tradycję gastronomiczną. Czwartek 19 marca to dzień, w którym ponad 1300 kolacji „à la française” zostanie zaproponowanych w restauracjach na pięciu kontynentach i francuskich ambasadach w 150 krajach. Organizatorzy chcą, by ten dzień był świętem francuskiej kuchni, pełnej inwencji, żywej i otwartej, a jednocześnie wiernej temu, co rozsławiło ją na świecie: połączeniu jedzenia z przyjemnością, towarzyskim spotkaniem, smakiem wyśmienitych produktów i szacunkiem dla dobrej kuchni.

Projekt „Goût de France / Good France” jest wspólną inicjatywą Alaina Ducasse’a, francuskiego kucharza o światowej sławie, i francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego. W ramach tej akcji szefowie kuchni z całego świata zaproponują w swoich restauracjach „menu à la française”: francuski aperitif, zimna i ciepła przystawka, danie główne z ryby lub owoców morza, z mięsa lub drobiu, francuski ser, deser z czekoladą, wina i digestif (kieliszek mocniejszego alkoholu na trawienie).

W pierwszej edycji „Goût de France / Good France”, w międzynarodowym „rendez-vous” gastronomicznym, postanowiło wziąć udział ponad 1300 szefów kuchni z całego świata, prowadzących lokale wszelkich typów – od zwykłych bistro począwszy aż po uznane świątynie sztuki kulinarnej.
19 marca 2015 roku do akcji włączą się ambasady, placówki konsularne i kulturalne, organizując kolację w ramach „Goût de France / Good France”. W ten wyjątkowy wieczór także Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce, wyda kolację „à la française” w swojej warszawskiej rezydencji.