Slawonia – kraina wina

Kutjevo, winnica, fot. Ivo Biočina_CNTB
Kutjevo, fot. Ivo Biočina/CNTB

Slawonia, malowniczy region na wschodnich obszarach Chorwacji, stała się znaczącym graczem na światowej mapie winiarstwa. Region ten, wraz z sąsiednim Podunavlje, charakteryzuje się bogatą tradycją winiarską, rozległymi winnicami i wyjątkową różnorodnością odmian winorośli. To tutaj, na białych winnicach, dominuje graševina znana również pod nazwą laški rizling czy riesling włoski.

Slawonia i Podunavlje to jeden z czterech głównych regionów winiarskich w Chorwacji, rozciągający się od zachodnich miast Virovitica i Daruvar po wschodnie brzegi Dunaju i urokliwą Baranję. To obszar o długiej historii winiarstwa, sięgającej czasów starożytnego Rzymu. Dziś stanowi on serce chorwackiej produkcji wina i jest znane z doskonałego stosunku jakości do ceny.

Ilok, fot. Bojan Haron Markičević/CNTB
Ilok, fot. Bojan Haron Markičević/CNTB

Przez dziesięciolecia, Slawonia była zdominowana przez białe szczepy winorośli. Obecnie w jej winnicach można znaleźć różnorodne międzynarodowe odmiany, takie jak pinot gris, pinot blanc, riesling renaski, chardonnay, traminer, sauvignon blanc i wiele innych. Jednakże, to wspomniana już graševina od lat zasiada na tronie regionu. Chociaż istnieją inne odmiany białego wina, produkcja graševiny osiągnęła poziom, który sprawia, że wielu uważa go za rodzimego dla Slawonii. Jest to najbardziej rozpowszechniony i popularny szczep winorośli na chorwackiej ziemi, używany przez winiarzy do produkcji różnych stylów wina, doskonałych na każdą okazję. Winiarze i właściciele winnic chętnie ją sadzą, ponieważ obficie owocuje i jest odporna na choroby, a także daje stałe plony z roku na rok.

Erdut, winnica, fot. Matija Šćulac_CNTB
Erdut, fot. Matija Šćulac/CNTB

Białe czy czerwone?

Choć kiedyś Slawonia słynęła również z czerwonych odmian, takich jak frankovka, kadarka i portugieser, to dopiero niedawno te szczepy zyskały na popularności, obok takich odmian jak pinot noir, cabernet sauvignon, merlot i zweigelt. Istniał czas, kiedy obszerne winnice nie gwarantowały wysokiej jakości wina. Jednak winiarze pracowali wytrwale, by podnieść poziom produkcji. Dzięki temu dzisiaj w Slawonii i Podunavlju działają liczni nowi producenci, którzy przekształcają swoje winogrona w nagradzane wina.

Najlepsze wina powstają z winogron rosnących w winnicach Venje i Mitrovac w miejscowości Kutjevo, a także w miejscowościach Erdut, Daruvar oraz Ilok. Region ten oferuje nie tylko bogatą różnorodność odmian winorośli, ale także niezwykłe warunki do ich uprawy. Długie, ciepłe lata i umiarkowane zimy tworzą idealne warunki dla dojrzewania winogron, co przekłada się na wyjątkową jakość wina. Ponadto, malowniczy krajobraz Slawonii i Podunavlja przyciąga wielu miłośników winobrania, gotowych odkrywać uroki tego regionu.

Pleternica, fot. Ivo Biočina_CNTB
Pleternica, fot. Ivo Biočina/CNTB

Nie samym winem Slawonia stoi

Slawonia to także region o wyjątkowym dziedzictwie kulturowym i historycznym, które nadaje smak i charakter miejscowym winom. Bogata historia, tradycje oraz lokalna kuchnia łączą się z winem, tworząc niezapomniane doświadczenia enoturystyczne. Slawonia zachowuje swoje korzenie, oferując turystom możliwość odkrywania dziedzictwa winiarskiego podczas wizyt w urokliwych winnicach, winiarniach oraz na tradycyjnych festiwalach winiarskich. To miejsce, w którym smak wina łączy się z duchem i historią Slawonii, tworząc wyjątkowe doświadczenie dla wszystkich odwiedzających ten fascynujący region.

Chorwacja pełna życia - logo

Materiał partnera