Nowy terminal promowy w Gdyni startuje 17 czerwca

fot. archiwum Stena Line

Stena Line wkrótce rozpocznie kursowanie z Publicznego Terminala Promowego w Gdyni. Pierwszy statek – prom Stena Spirit – odpłynie z nowego terminala o 19:30 w dniu 17 czerwca 2022. Publiczny Terminal Promowy to nowa inwestycja w Porcie w Gdyni. Będą z niej mogły korzystać statki Stena Line a także innych operatorów promowych. Mieści się niedaleko wejścia do portu, przy nabrzeżu Polskim.

Marek Kiersnowski, dyrektor zarządzający Stena Line Polska, powiedział: „Przeniesienie operacji Stena Line na Publiczny Terminal Promowy w Gdyni pozwala nam na wprowadzenie znacznie większych jednostek. Nowy terminal dysponuje znacznie dłuższym nabrzeżem niż obecny, co umożliwia cumowanie tam jednostek o długości nawet 240 m takich jak statki klasy E-Flexer. Pierwszy z nich, Stena Estelle, rozpocznie kursowanie z Gdyni już tego lata.”

Miejsce nowego terminala sprzyja rozwojowi sektora frachtowego. Nowy terminal umożliwia też wdrożenie nowoczesnych i ekologicznych pomysłów Stena Line usprawniających operacje portowe, na przykład bramy inteligentne Smart Gate, czyli nowoczesne rozwiązanie automatyzujące odbiór naczep. Kolejna kwestia bardzo istotna dla Stena Line to zrównoważony transport. Na nowym terminalu będzie można wprowadzić idee „zielonego portu”, a wśród nich zasilanie z lądu podczas postoju statków, co obniży emisję spalin.

Nowe miejsce, z którego będą odbywać się rejsy Stena Line, jest też udogodnieniem dla pasażerów. Nowy terminal jest bliżej centrum miasta, można tam dojść pieszo, co może zwiększyć zainteresowanie turystów po obu stronach morza.

Po raz pierwszy kobieta kapitanem w Stena Line