Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

wtorek, 11 kwiecień 2017 17:45

Barcelona - trzy raz większy podatek turystyczny

Napisane przez AG
Barcelona Barcelona AG

Rząd Kataloński zrestrukturyzował właśnie regionalny podatek turystyczny. Od 1 kwietnia 2017 turyści zapłacą 3 razy więcej za opłatę turystyczną w Barcelonie.

Wzrost podatku będzie miał zastosowanie do turystów przebywających w apartamentach z własnym wyżywieniem w regionie Katalonii oraz Barcelony, a także kempingów, a nawet odwiedzających miasto statków wycieczkowych.

Do tej pory dzienna stawka opłaty wahała się od 0,45 do 2,25 euro za osobę, płaci się tylko przez pierwsze 7 dni. Do podstawowej opłaty należy doliczyć 10 proc. podatku VAT (hiszp. IVA), np. 0.45 euro + 10% = 0,50 euro.

Z obowiązku płacenia podatku zostali zwolnieni emeryci i dzieci poniżej 17. roku życia.

Największy wzrost odczują turyści wynajmujący mieszkania w Barcelonie, podatek wzrośnie z 0,65 euro za dobę do 2,25 euro za ten sam okres - to tyle samo ile wynosi w tym momencie opłata za dobę w hotelu pięciogwiazdkowym. To wzrost o 246 proc..

Jak to się przekłada na realne wydatki? Do tej pory czteroosobowa rodzina z dwojgiem dzieci powyżej 17 roku życia za 7-dniowy pobyt w apartamencie w Barcelonie musiała zapłacić 20,02 euro. Od kwietnia 2017 ta sama rodzina zapłaci 69,3 euro (wliczony 10 proc. podatek VAT).

Tymczasem podróżni przebywający w apartamentach z własnym wyżywieniem w pozostałej części Katalonii mogą spodziewać się podwojonej obecnej stawki 0,45 euro za noc, czyli 0,90 euro za noc.

Jannich Petersen, dyrektor operacyjny Wakacje-Hiszpania.pl (grupa Spain-Holiday.com), powiedział: "Oprócz Katalonii także Baleary zdecydowały się na wprowadzenie opłat turystycznych ze względu na duże obłożenie w tych regionach w zasadzie przez cały rok. Idea wprowadzenia podatku wydaje nam się właściwa, natomiast jego nieproporcjonalne kwoty powinny zostać zrewidowane. Mamy nadzieję, że stawki te pozostaną spójne i realistyczne w stosunku do branży wakacyjnego wynajmu.”

Nowy podatek od krótkiego pobytu dla pasażerów statków wycieczkowych

Planowane jest wprowadzenie także innej opłaty, tym razem mającej wpłynąć na pasażerów statków wycieczkowych. Do tej pory ich pasażerowie, którzy spędzali mniej niż 12 godzin w Barcelonie byli zwolnieni z tego podatku. Według nowej ustawy będą musieli zapłacić 0,65 euro. Jeśli pozostaną w mieście dłużej niż 12 godzin, nalicza się standardową opłatę 2,25 euro/dobę.

Kalkulator podatków turystycznych

Za pomocą kalkulatora podatków turystycznych w Hiszpanii można szybko i łatwo policzyć kwotę, jaką zapłacimy za pobyt w Katalonii oraz na Balearach. Cena końcowa zawiera podatek VAT.

<divid="sh­tourismtaxcalculator­widget"><scriptasyncsrc="https: www.wakacje-hiszpania.pl="" widgets="" tourismtaxcalculator"=""><divid="sh­tourismtaxcalculator­widget"><scriptasyncsrc="https: www.wakacje-hiszpania.pl="" widgets="" tourismtaxcalculator"="">