Machu Picchu zostało ponownie otwarte dla turystów

Machu Picchu /fot. Ashim D’Silva

Peruwiańskie Ministerstwo Kultury ogłosiło wczoraj (15 lutego) ponowne otwarcie jednego z siedmiu cudów świata. Miejsce światowego dziedzictwa UNESCO, które jest odwiedzane przez tysiące turystów dziennie, zostało zamknięte ponad trzy tygodnie temu, gdy antyrządowi protestujący zablokowali kluczowe drogi dostępu.

To dobra wiadomość dla peruwiańskiej turystyki, a także dla miasta Cusco. Powodem zamknięcia najpopularniejszej atrakcji w Peru był wybuch zamieszek i protestów antyrządowych, do których doszło po odwołaniu prezydenta Pedra Castillo.

Chociaż protesty i blokady dróg, które skupiły się w południowej części Peru, wciąż trwają, w ostatnich dniach nastąpił względny spokój. Ponowne otwarcie nastąpiło po zawarciu porozumienia pomiędzy firmami turystycznymi, władzami i lokalną społecznością w celu zagwarantowania bezpieczeństwa na miejscu i usług transportowych.

“Ta decyzja odzwierciedla wspólne zaangażowanie instytucji tworzących Jednostkę Zarządzającą Machu Picchu, władz miejskich Machu Picchu i Ollantaytambo, dyrektorów Izby Handlowej i liderów organizacji społecznych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa zabytku i usług transportowych, aby odwiedzający mogli cieszyć się wizytą” – podało w oświadczeniu ministerstwo kultury.

Urzędnicy zapewnią, że zarówno zwiedzanie starożytnego zabytku, jak i prowadzący do niego transport są w pełni bezpieczne.

W grudniu około 300 turystów utknęło w Machu Picchu z powodu zawieszenia transportu kolejowego obsługującego ten obszar. Lokalne i międzynarodowe rządy pracowały nad ewakuacją zagranicznych turystów z Machu Picchu. W niektórych przypadkach konieczna była pomoc śmigłowców.