Kolorowe karty Intercity – oszczędzaj podróżując służbowo Pendolino

Możemy oszczędzić nawet 50% podczas naszych podróży służbowych Pendolino, korzystając z produktu PKP Intercity dla firm? Czy doczekamy się jego digitalizacji? Jakie są zalety a jakie wady kolorowych kart ?

Kolorowe karty co to za produkt ?

W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z realnym wzrostem cen biletów PKP Intercity. Warto  więc wrócić do analizy jedynego produktu dla firm w portfelu Intercity tj kolorowych kart. Kolorowe karty to rodzaj biletu okresowego, możemy go zakupić w wielu konfiguracjach, dostępnych w klasach I i II. Do dyspozycji mamy cztery warianty okresowe tj. miesięczny, kwartalny, półroczny i roczny. Dodatkowo kolorowe karty  podzielone są na opcje na okaziciela i tą spersonalizowaną. Naturalnie ta druga jest wyraźnie tańsza gdyż ogranicza użyteczność produktu do jednej tylko osoby.

Ile możemy oszczędzić używając kolorowych kart w podróżach służbowych

Na stronie PKP znajduje się uproszczony kalkulator oszczędności jakie mogą dla nas wygenerować kolorowe karty Intercity. Dla najdroższych opcji tj. kart rocznych mogą one sięgnąć nawet 50%. By je osiągnąć musimy spełnić dość wyśrubowane warunki co do liczby planowanych podróży.

Najtańsze opcje czyli  te 1 miesięczne, dadzą wymierną oszczędność przy naprawdę częstym podróżowaniu Dla karty miesięcznej to co najmniej 3-4 podróże Pendolino w tygodniu. Krótka analiza wskazuje iż najbardziej optymalny jest wybór karty kwartalnej, karty półroczne i roczne są proporcjonalnie tylko nie wiele tańsze. Przy ofercie kwartalnej inwestujemy jednak dużo niższą kwotę w momencie zakupu produktu, minimalizujemy też ryzyko straty gdybyśmy z jakiś względów nie mogli podróżować tyle ile planowaliśmy.

Tak czy inaczej finalnie nawet kilkunastoprocentowa oszczędność to wciąż bardzo dużo gdy porównamy to z tym co oferują nam linie lotnicze.

Programy dla małych firm – LOT, Lufthansa,  KLM/AF – oszczędzaj na podróżach lotniczych

Zalety kolorowych kart Intercity

Podstawową zaletą poza wykazaną wyżej bardzo solidną oszczędnością jest elastyczność w decydowaniu na który pociąg chcemy się udać. Ważny jest tęż brak konieczności regularnego kupowania/zwracania biletów, pozostaje jedynie pobranie bezpłatnej miejscówki w przypadku podróży Pendolino. Kolorowe karty inaczej niż reszta produktów Intercity maja wydłużony okres przedsprzedaży w tym wypadku do 90 dni.

Gdy podróżujemy innymi kategoriami pociągów niż Intercity Premium( Pendolino) mamy przywilej zajęcia wolnego miejsca nawet bez konieczności pobierania miejscówki.

Kolorowe karty dają nam też możliwość podróży kilkoma regionalnymi przewoźnikami jak WKD, Trójmiejska SKM czy Koleje Dolnośląskie, szczególnie przydatna jest opcja podróży z SKM po Trójmieście.

Wady kolorowych kart Intercity

Podstawową wadą jest brak zdigitalizowanej formy tego produktu, kartę musimy posiadać fizycznie, powoduje to dalsze konsekwencje. Karta na okaziciela z której może korzystać wiele osób jest w ten sposób bardzo ograniczona. Musi być bowiem fizycznie przekazana kolejnemu podróżującemu. Podróże służbowe kończą się często późnym wieczorem a zaczynają wcześnie rano. Trudno będzie nam więc  przekazać kartę z dnia na dzień.

Z fizyczną formą kart wiąże się też ryzyko jej utraty, zgubienia lub kradzieży. W takim przypadku tracimy czas(pieniądze) na staranie się o duplikat.

Wiele firm które mogłyby korzystać z produktu Intercity refakturuje koszty podróży na zlecających je klientów(praca projektowa). W przypadku kolorowych kart w zasadzie nie możliwe jest wyliczenie jednostkowego kosztu podróży. Dla tych firm to bardzo istotny problem.

Czy doczekamy się oczekiwanych zmian tego produktu

Ostatni lifting oferty kolorowych kart miał miejsce w 2016 roku, od tego czasu nie słychać o żadnych dodatkowych udogodnieniach. Być może PKP Intercity czeka na nie do czasu implementacji nowego systemu sprzedaży. Z pewnością to ostatnie zajmę jednak lata.

Digitalizacja kolorowych kart  przyczyniła by się do znacznej popularyzacji tego produktu w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Popularność kolei będzie z pewnością rosła, dodatkowym akceleratorem tego trendu może być oprócz budowy CPK przede wszystkim ekologia.

Można się spodziewać iż wiele firm będzie do swojej polityki podróży wpisywało warunek zero emisyjności. Eliminując tam gdzie to możliwe podróże samolotami i nie ekologicznymi autami.

Nie bez znaczenia są też plany uruchomienia szybkich pociągów na kluczowych biznesowych trasach międzynarodowych. Takie kierunki jak Wiedeń, Praga czy Berlin były by bardziej niż oczekiwane przez mały i średni biznes.

Kolorowe karty kupimy on-line na stronie PKP Intercity, zarządzanie nimi ( pobieranie miejscówek w Pendolino) możemy zlecić naszemu agentowi obsługującemu podróże służbowe.

Dlaczego warto korzystać z agenta do obsługi podróży służbowych

 

Andrzej Kawałek

Ekspert ds. podróży służbowych


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center