Model abonamentowy – przyszłością w branży obsługi podróży służbowych? Teraz także w Polsce

Czy abonamentowy model obsługi dotarł do branży podróży służbowych? Kto w Polsce oferuje takie rozwiązania ? Jaka jest przyszłość tego konceptu?

Abonamentowy model obsługi święci triumfy w globalnej gospodarce. Coraz to nowe branże korzystają z jego dobrodziejstw. Czy ten trend dotrze do branży obsługi podróży służbowych. Takie głosy coraz głośniej docierają już m.in. z Azji, która jak zawsze jest liderem modernizacji/automatyzacji. Pierwsze usługi w tym modelu obecne są  już także w Polsce czy dobrze się przyjmą?

Kompleksowa abonamentowa obsługa podróży służbowych Hotailors

Oferujący narzędzie do samodzielnej rezerwacji start up Hotailors od początku hołduje abonamentowemu podejściu. Firmy korzystające z platformy płacą więc za obsługę per podróż a nie za każdą cząstkową usługę oddzielnie. Oczywiście ten model  ma swoje konsekwencje, promuje korzystanie z szerszego zakresu obsługi. W takim układzie może być dla firm naprawdę korzystny finansowo.

Plusem dla travel-managerów jest też transparentność i łatwość wyliczenia ostatecznej ceny kompleksowej obsługi. Jako iż Hotailors jest wciąż w fazie wzrostu periodycznie oferuje dodatkowe promocje. Pozwalają one uzyskać solidne zniżki i zachęcają do przetestowania tego nowotarskiego na polskim rynku podejścia.

Hotailors – super promocja – 0 za obsługę podróży służbowych – tylko do 4 grudnia

Bidroom – rezerwacje hotelowe transparentnie i bez manipulacji

Bidroom to kolejny ciekawy start-up który powstał w Holandii (ma też biuro w Krakowie). Ideą  przyświecającą jego powstaniu jest zmierzenie się z dyktatem wielkich graczy na rynku dystrybucji kontentu hotelowego. Ma też stanowić szansę dla hoteli by zmniejszyć koszty prowizji wypłacanych pośrednikom, a tym samym poprawić rentowność.

Mimo iż model wydaje się bardzo zachęcający to kluczem będzie baza obiektów gwarantująca równie szeroki co u konkurencji wybór. Start-upowi będzie też ciężko walczyć z gigantami wydającymi bardzo znaczące kwoty na marketing. Sam pomysł wydaje się trafiony a czas po Covidowy z pewnością będzie asumptem do dyskusji o roli OTA/i potężnych pośredników na rynku oferty hotelowej.

Start-upowi udało się już zainteresować pomysłem globalnych graczy m.in VISA. We współpracy z tą ostatnią firmą uruchomiono specjalną promocje dla posiadaczy kart z jej logo.

Ubezpieczenia w podróży służbowej m.in Allianz

Przykładem abonamentowej obsługi w segmencie podróży służbowych jest też oferta Allianz . Pozwala ona kompleksowo ubezpieczyć wszystkich pracowników odbywających takową, poczynając już od 2 osób. Różne dopasowane do naszych potrzeb warianty dodają atrakcyjności ofercie tego ubezpieczyciela.

Podobne rozwiązania z sukcesem były już implementowe w USA i Europie Zachodniej, wydaje się iż abonamentowe ubezpieczenie to jeden z produktów który stosunkowo najłatwiej przebije  się w branży obsługi podróży służbowych.

Transport – abonamentowe bilety ? LOT i Kolorowe karty Intercity

Transport a przede wszystkim linie lotnicze to dużo większe wyzwania związane z abonamentową obsługą. Mimo iż na rynku pojawiają się start upy próbujące sprzedawać produkt lotniczy w kilku “odległościowych” wariantach to raczej trudno traktować je na dziś jako coś więcej niż ewenement.

W czasie pandemii pojawiła się jednak tendencja do oferowania biletów bez limitowych na kształt biletu miesięcznego. Z taką inicjatywą wystąpił m.in. TAP Portugal oferujac European Pass. Opcja pozwalająca na bez limitowe podróżowanie służbowe nie jest ograniczona imiennie. Podobne oferty ma też w swym portfolio Air Canada a także przewoźnicy low cost w Azji Bangkok Airways i Air Asia.

Tylko prawdziwi pasjonaci wiedzą iż również w ofercie PLL LOT na trasach krajowych można korzystać z opcji biletów abonamentowych. Ich archaiczna konstrukcja wraz ze sztywnym rocznym okresem ważności , a dodatkowo brak digitalizacji powoduje że nawet na stronie LOT nie ma o nich informacji. Teoretycznie jest to jednak fundament na którym można by zbudować nowoczesny produkt. Szczególnie dla potrzeb podróży krajowych i bliskich podróży zagranicznych gdzie średnie ceny lotów są dość niskie ( głównie bliskie kierunki w  Europie Wschodniej)

Kolorowe karty Intercity prezentują się w tym układzie dużo lepiej, mimo iż w tym przypadku nie wyeliminowano  głównego błędu jakim jest brak elektronicznej formy tego produktu.

Kolorowe karty Intercity – oszczędzaj podróżując służbowo Pendolino

 

Abonamentowa obsługa jako przyszłość przetargów publicznych ?

Obszar przetargów publicznych na obsługę podróży służbowych budzi w Polsce nie kończące się kontrowersje. Ceny za obsługę sięgające 1 grosza, wywołują w branży uśmiech zażenowania. Do tej pory nikt poważnie nie wziął się za naprawę sytuacji w tym segmencie rynku. Jednym z elementów który mógłby się  potencjalnie do tego przyczynić była by abonamentowa obsługa.

Wprowadzenie obowiązku opłaty per podróż do mechanizmu przetargowego, z pewności wyeliminowało by często bardzo zawiłe wagowe kalkulacje. Urzędnicy organizujący przetargi mieli by też dużo łatwiejszą pracę. A sama ocena złożonych ofert była by dużo łatwiejsza.

Naturalnie jest to tylko jedna ze składowych potrzebnych do uzdrowienia sytuacji. Wkrótce na portalu  artykuł o tym jak uzdrowić sytuacje w obszarze przetargów publicznych na obsługę podróży służbowych.