Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

wtorek, 08 kwiecień 2014 21:20

Prawie jedna czwarta klientów wybiera Grecję

Napisane przez AG
Hotel nad Morzem Czerwonym Hotel nad Morzem Czerwonym AG

Liczba klientów w ostatnim tygodniu wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 o 45,3 proc., rezerwacji zaś o 43,3 proc. Trzeba jednak pamiętać, że rok temu analogiczny tydzień był tygodniem przedświątecznym, w związku z tym niej klientów wizytowało biura podróży.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 w wyjazdach samolotowych – o 49,1 proc., w wycieczkach typu autokar + hotel - o 37,6 proc., zaś wyjazdy z dojazdem własnym wzrosły o 14,8 proc
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły wciąż prawie 90 proc. (86,7 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 7,1 proc. a autokarowe – 6,3 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to w ostatnim tygodniu, na dziesiątą pozycję wrócił Cypr, wypychając z niej Francję.
Liderem wciąż jest Grecja której udział w sprzedaży wyniósł 24,1 proc., na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Egipt (14,8 proc.), Turcja (14,5 proc.), Hiszpania (11,7 proc.), Tunezja (5,4 proc.), Bułgaria (4,7 proc.), Włochy (2,8 proc.), Chorwacja (1,8 proc.), Maroko (1,6 proc.) oraz Cypr (1,4 proc.).

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to znowu pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja (5 lotnisk). Miejsca na podium kolejny raz zajęły : turecka Antalya oraz grecki Heraklion i egipska Hurgahda.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie - Sharm El Sheik (2026 zł) i w Bułgarii - Burgas (1982 zł). Najdrożej jest na Rodos (2734 zł) i w Chanii (2730 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach osiągnęła ona wzrost o 25,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (31,1 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 12,4 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o - 8,6 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 22,5 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 42,2 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 87,1 proc. więcej niż rok temu.

Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (19 proc. udziału w rynku i 64 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,5 proc. i 6,4 proc.), Turcja (13,9 proc. i 34 proc.), Hiszpania (11,7 proc. i 26,7 proc.) i Włochy (4 proc. i – 13,5 proc.). Znajdujące się na 8. pozycji Maroko ma co prawda wciąż tylko 2,3 proc. udziału w rynku, ale odnotowało bardzo wysoki wzrost w stosunku do roku ubiegłego, aż o 151,2 proc., zaś znajdująca się na 20 miejscu Albania zanotowała wzrost aż o 169,3 proc.
Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotował Agadir (+169,9 proc.), następne jest Korfu (+99,1).