Bez smartfona nie ma podróży
Turyści są coraz bardziej uzależnieni od urządzeń mobilnych i oczekują, że usługodawcy będą komunikowali się z nimi tym kanałem – wynika z badań firmy Travelport.
Czytaj więcej...
Nie piszmy ustawy o POT?
Systemu promocji turystyki w Polsce nigdy nie było - trzeba go stworzyć od nowa. Potrzeba o wiele więcej niż jedynie nowelizacji ustawy o POT.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Bez smartfona nie ma podróży
  • Nie piszmy ustawy o POT?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Co ma piernik do turystyki?

Reklama

Reklama

poniedziałek, 07 listopad 2016 11:24

Biura podróży - wyjazdy na ferie zimowe niewiele droższe niż przed rokiem

Napisane przez MG
Jedna z plaż egipskich Jedna z plaż egipskich AG

Średnie ceny imprez turystycznych w okresie zimowych ferii szkolnych są droższe od zeszłorocznych tylko o 67 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje okres pierwszego tygodnia zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 13-19 lutego 2017 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 13-19 lutego, średnie ceny wzrosły o 67 złotych, (w poprzednim zestawieniu spadły o 12 złotych, a wcześniej wzrosły o 182 złote), a zdecydowanie największe wzrosty odnotowano w na Gran Canarii - o 376 złotych oraz na Teneryfie i w Hurghadzie - o 122 i 93 złote. Spadki były niewielkie i wyniosły na Cyprze – 21 złotych (w poprzednim zestawieniu miał tam miejsce największy wzrost średniej ceny), a już zupełnie nieznaczne spadki zanotowano w Maroku i w Portugalii – o 5 i 3 złote.
Obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 43 złote, czyli w podobnej skali jak w poprzednich zestawieniach (53 i 52 złote).

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych tym (nie licząc egzotyki jako całości), który wykazał większy wzrost cen rok do roku nadal są Wyspy Kanaryjskie droższe o średnio 22 złote niż w ubiegłym sezonie (w poprzednich zestawieniach były droższe o 76 i 118 złotych). Przed rokiem Kanary wykazały wzrost, który był również niewielki i wyniósł 35 złotych. Spośród wysp na tym kierunku największy średni roczny wzrost średniej ceny wykazuje obecnie Teneryfa – o 119 złotych, a najbardziej przeceniona jest obecnie Gran Canaria – o średnio 68 złotych i jest to sytuacja z grubsza podobna do notowanej w ubiegłym sezonie.
Śladowe zwyżki wobec okresu sprzed roku wykazuje obecnie Egipt, gdzie ceny wzrosły powyżej poziomów z sezonu 2015/16 o średnio 2 złote (w poprzednich zestawieniach było to 5 i 13 złotych), podczas gdy rok temu wzrastały wyraźniej bo o 81 złotych. Wyższe są teraz ceny w Hurghadzie i w Marsa Alam – o średnio 64 i 20 złotych, a w dość istotnej skali, czyli o 171 złotych potaniały wycieczki na Synaj. W nieodległej przyszłości bardziej korzystnemu kształtowaniu się cen Egiptu może pomóc ostatnia bardzo głęboka dewaluacja miejscowej waluty, o której już była mowa wcześniej w tym materiale.

Z mniejszych kierunków znacznie droższa niż przed rokiem jest teraz Portugalia – o 284 złote, tylko niewiele droższe jest Maroko – o 55 złotych, a nieznacznie tańsze są średnie ceny wycieczek na Cypr – o 21 złotych.
W obecnym zestawieniu – spośród dużych biur podróży - największą zniżkę średnich cen wycieczek w porównaniu z ubiegłym sezonem oferuje biuro Itaka – o prawie 90 złotych, a zwyżki cen, ale mniejsze od średniej (średnia to 43 złote), wykazują propozycje biur Exim Tours i Wezyr. Relatywnie bardzo kosztowna jest teraz oferta biura TUI (o ponad 880 złotych), która akurat przed rokiem charakteryzowała się najgłębszymi przecenami – o 310 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, czyli w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 10 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to na pozycję lidera wśród dużych organizatorów wysunęło się biuro Itaka, które we wczesnym okresie sprzedaży first minute często stosuje politykę bardzo atrakcyjnych cen wycieczek. Obecnie dysponuje ono najbardziej korzystnymi ofertami w liczbie 13 przed biurami Rainbow oraz Exim Tours (9 i 8 ofert). Wśród małych organizatorów odrębnym przypadkiem stało się w tym zestawieniu biuro Ecco Holiday z bardzo wysoką liczbą aż 10 najbardziej atrakcyjnych ofert. Wynika to również z tego, że organizator ten w dużym stopniu wykorzystuje w swoich imprezach przeloty tanimi liniami, a te w ostatnim czasie (na wyloty w lutym) są często relatywnie tanie. Taka sytuacja będzie się jednak w przyszłości znacząco się zmieniać, a obecna może stanowić dobrą okazję do dokonania rezerwacji.