Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 26 wrzesień 2016 09:55

Biura podróży - średnie ceny idą w dół

Napisane przez MG
Jeden z hoteli tureckich Jeden z hoteli tureckich AG

Najbardziej potaniały - w porównaniu z ubiegłym rokiem - imprezy na wyspie Kos i w Portugalii.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień października.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 3-9 października, średnie ceny spadły o 8 złotych (poprzednio wzrosły o 8 złotych). Największe spadki odnotowano na wyspie Kos - o 698 złote oraz w Portugalii i na Synaju – o 438 i 329 złotych. Skala wzrostów cen wycieczek była mniejsza, a najistotniejsze z nich wystąpiły na kierunkach greckich, a mianowicie na Chalkidiki, Rodos i Korfu – odpowiednio o 175, 174 i 168 złotych .
Spośród dużych kierunków kierunkiem, który nadal wykazuje największą zwyżkę cen rok do roku pozostaje Grecja droższa teraz niż przed rokiem o średnio 250 złotych, a z jej wysp największe średnie wzrosty cen wykazują teraz Kreta i Zakinthos – o 459 i 266 złotych, a najmniejsze Rodos i Kos – o 32 i 40 złotych.

Kierunkiem o nieco mniejszym wzroście cen rok do roku są Kanary, gdzie średnie ceny przebywały powyżej zeszłorocznych o 148 złotych. Z tamtejszych wysp zwyżki wykazują obecnie Lanzarote i Teneryfa – o średnio 522 i 199 złotych, a spadki cen wobec ubiegłego sezonu występują na Fuerteventurze i Gran Canarii – o 70 i 58 złotych.
Jeszcze mniejsze zwyżki cen wykazuje Egipt, gdzie wzrosły one powyżej poziomów ubiegłorocznych o 64 złote. Na kształtowanie się cen wpływ wywarła marcowa 13-procentowa dewaluacja egipskiego funta, po której przebywały one przez dłuższy na tym kierunku poniżej poziomów ubiegłorocznych, a przed dewaluacją były zwykle wyższe o kilkadziesiąt złotych. Coraz bardziej prawdopodobna staje się powtórna dewaluacja egipskiej waluty, która powinna ponownie otworzyć możliwości obniżek cen i doprowadzić do poprawy konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych. Obecnie wyraźnie droższa niż przed rokiem jest Marsa Alam – o 383 złote, niewiele Hurghada – o 33 złote, natomiast dużo tańszy jest Synaj - o średnio 381 złotych.

W maju i czerwcu sprzedaż Turcji zaczęła wykazywać pewne symptomy poprawy, ale zamach na lotnisku w Stambule w dniu 28 czerwca zaszkodził odradzającemu się popytowi. Niemniej jednak - tak jak zaznaczaliśmy kilkakrotnie już wcześniej na poprawę postrzegania Turcji pod kątem bezpieczeństwa (począwszy od sierpnia), zaczęła wpływać nowa sytuacja powstała nieudanym puczu wojskowym z nocy 15/16 lipca. Całkiem możliwe, że prowadzi ona do przekonania o wyższym stopniu kontroli przez władze sytuacji wewnętrznej w kraju, w dlatego może spadać wśród turystów poczucie zagrożenia zdarzeniami terrorystycznymi. Podobną rolę może pełnić też przywrócenie czarterowego ruchu turystycznego Rosjan do Turcji. Ostatnie dane o sprzedaży Turcji za sierpień w Polsce i w Niemczech wskazują na pewną poprawę, o czym była mowa wyżej w tym materiale.
W październiku nie była już sprzedawana Bułgaria wobec czego nie występuje w zestawieniu.
Z mniejszych kierunków droższe niż przed rokiem były Cypr i Tunezja – o 171 i 111 złotych, mniej więcej w tej samej cenie było Maroko, a zniżki cen odnotowały Majorka i Portugalia – 279 i 181 złotych.

Według Andrzeja Betleja z Traveldata.pl, warte zaznaczenia jest, że:
- średni poziom cen wycieczek zdecydowanie powrócił do poziomów wyższych niż przed rokiem, a taka sytuacja występuje już od dwóch (z wyjątkiem jednego tygodnia) miesięcy. Na poprawę popytu w końcowym okresie sezonu wpłynęło kilka przyczyn w tym coraz lepszy poziom optymizmu konsumenckiego oraz przełożenie części popytu przez osoby zainteresowane wydarzeniami sportowymi np. mistrzostwami EURO 2016 i Igrzyskami w Rio de Janeiro z okresu późnej wiosny i wakacji na okres powakacyjny.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.