Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 05 listopad 2015 16:55

Travelport Rich Content and Branding - pierwsze urodziny

Napisane przez MG

Travelport świętuje pierwsze urodziny Travelport Rich Content and Branding — rozwiązania umożliwiającego liniom lotniczym efektywne prezentowanie i sprzedawanie swoich produktów biurom podróży na całym świecie.

W ciągu ostatniego roku z rozwiązania Rich Content and Branding skorzystało ponad 120 przewoźników regularnych i niskokosztowych linii lotniczych, reprezentujących ponad 50 proc. naszego segmentu lotniczego, m.in. Lufthansa, SWISS, easyJet, Ryanair, Delta, United, Singapore Airlines, Air Canada, Air China i Kenya Airways. Obecnie z systemu aktywnie korzysta 90 linii lotniczych, które za pośrednictwem tego rozwiązania umożliwiają biurom podróży wyszukiwanie, zakup i rezerwację produktów, a z każdym tygodniem do Rich Content and Branding dołączają kolejne linie.

Travelport Rich Content and Branding umożliwia przewoźnikom prezentację pełnej oferty taryf, usług dodatkowych oraz swojej marki w taki sam sposób, jak robią to na własnych stronach internetowych, zapewniając im maksymalną kontrolę nad tym, jak są wyświetlane ich produkty w systemach rezerwacyjnych biur podróży. Rozwiązanie pozwala na dodawanie szczegółowych opisów i zdjęć produktów oraz oferowanych produktów dodatkowych lub opcjonalnych, w tym rodzin taryf. Od wprowadzenia rozwiązania w ubiegłym roku firma Travelport wciąż je rozszerzała, dodając nowe, zaawansowane funkcje wyszukiwania oraz zwiększając możliwości sprzedaży droższych produktów poprzez prezentację ofert typu „następny produkt/wyższy przedział cenowy" wraz z pełnym zestawieniem powiązanych atrybutów i usług dodatkowych. Ponadto biura podróży mogą obecnie łatwiej dotrzeć do klientów dzięki segmentowaniu swoich ofert i produktów i dopasowywaniu ich do konkretnych biur podróży w celu zwiększenia przychodów. Cały czas szukamy też nowych sposobów na zwiększenie możliwości handlowych naszych klientów.

Derek Sharp, dyrektor zarządzający i wiceprezes ds. współpracy z liniami lotniczymi, powiedział: „Dzisiejszy dzień jest istotnym kamieniem milowym dla jednego ze sztandarowych produktów firmy Travelport". „Dzięki rozwiązaniu Rich Content and Branding współpracujące z nami linie lotnicze mogą sprzedawać swoje produkty poprzez pośredników, ale na swój własny sposób, co przynosi im realne korzyści. Liczba linii lotniczych, które podzielają naszą wizję polegającą na oferowaniu biurom podróży i turystom interaktywnych i atrakcyjnych wizualnie treści, osiągnęła teraz masę krytyczną, a z każdym tygodniem jeszcze bardziej się zwiększa".