Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 16 marzec 2015 20:14

Klienci Travelplanet wolą urlopy poza sezonem

Napisane przez MG
Jeden z hoteli tureckich Jeden z hoteli tureckich AG

Z Raportów Podróżnika, przygotowywanych przez Travelplanet.pl od 2001 roku, wynika że do ubiegłego roku polscy turyści preferowali raczej wrzesień niż czerwiec na wakacje w lecie, ale już poza wysokim sezonem. W 2014 roku po raz pierwszy odsetek wyjeżdżających w czerwcu i wrześniu zrównał się.

Te terminy na letni urlop wybrało po 22 proc. turystów wyjeżdżających w okresie czerwiec wrzesień za granicę z biurami podróży. Dla porównania w 2008 roku w czerwcu wyjechało 18 proc. turystów a we wrześniu – aż 26 proc.

Na czerwiec tego roku wakacje zarezerwowało o przeszło 10 proc. turystów więcej niż na czerwiec 2014 roku (rezerwacje dokonane do połowy marca). Koszty pobytu są niemal identyczne (ok. 2300 zł za osobę ale w tym roku turyści będą wypoczywać w bardziej komfortowych warunkach. Odsetek polskich turystów goszczących w czerwcu w hotelach 5* wzrósł z 20 proc. do 25 proc. Natomiast na tegoroczny czerwiec turyści znacznie mniej chętnie rezerwują hotele 3* (spadek z 28 do 23 proc.). Wciąż najchętniej wypoczywają oni w hotelach 4* (45 proc. wobec 47 proc w czerwcu 2014). Podobnie wygląda też standard wyżywienia: w czerwcu opcję All inclusive wykupuje 79 proc. a śniadania i obiadokolacje 14 proc. turystów.

Za rosnącą popularnością wybierania hoteli o najwyższym standardzie kryje się niższa cena pobytu niż w czerwcu 2014. Teraz turyści płacą pięć gwiazdek przeciętnie 2580 zł za osobę, w czerwcu ub. Roku za taki standard płacili 2650 zł. Dodatkowym argumentem są identyczne ceny ofert z wyżywieniem AI jak tych, gdzie do pięciu gwiazdek dokłada się jedynie śniadania i obiadokolacje.

W wypadku hoteli czterogwiazdkowych, koszt pobytu w hotelach 4* wzrósł z 2260 zł od osoby w czerwcu 2014 do 2300 zł obecnie a za podwyższenie standardu wypoczynku z HB do AI trzeba dopłacić ok. 150 zł za osobę. Czerwcowe wakacje w hotelu 4* z wyżywieniem All inclusive to najczęściej wybierana opcja wypoczynku. Według ofert biur podróży (wszystkie oferty z przelotem) kosztują one od 1450 do 1600 zł. W lipcu lub sierpniu za taki wypoczynek trzeba zapłacić przynajmniej 1750 zł (Bułgaria, Tunezja) – 1850 zł (Turcja). W czerwcu można wypocząć już za 1100 – 1200 zł tydzień w Bułgarii, na Malcie lub greckiej Riwierze Olimpijskiej, bez wyżywienia w hotelu 2 – 3*). W lipcu i sierpniu wypoczynek w takim standardzie jest ok. 150 zł droższy. Ok. 1350 – 1400 zł kosztuje tydzień w czerwcu ze śniadaniami i obiadokolacjami w hotelu 3* na Majorce, w Bułgarii czy Tunezji. W lipcu – sierpniu ceny za takie wakacje zaczynają się od 1450 zł ale Turcja Tunezja – od 1550 zł Za 1500 – 2100 zł za tydzień można spędzić tydzień w hotelu 5* w Bułgarii, Grecji, Egipcie, Turcji, lub Albanii, jeśli zdecydujemy się polecieć tam w czerwcu. Co ciekawe, oferty z wyżywieniem HB są bardzo zbliżone cenowo do opcji AI. W szczycie letniego sezonu za takie wakacje trzeba zapłacić co najmniej 2100 zł za osobę.