Bez smartfona nie ma podróży
Turyści są coraz bardziej uzależnieni od urządzeń mobilnych i oczekują, że usługodawcy będą komunikowali się z nimi tym kanałem – wynika z badań firmy Travelport.
Czytaj więcej...
Nie piszmy ustawy o POT?
Systemu promocji turystyki w Polsce nigdy nie było - trzeba go stworzyć od nowa. Potrzeba o wiele więcej niż jedynie nowelizacji ustawy o POT.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Bez smartfona nie ma podróży
  • Nie piszmy ustawy o POT?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Co ma piernik do turystyki?

Reklama

Reklama

poniedziałek, 05 styczeń 2015 10:11

Ceny oferty letniej wciąż wyższe niż przed rokiem

Napisał
Ceny oferty letniej wciąż wyższe niż przed rokiem AG

Znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny na Cyprze – o 332 i w Portugalii – o 288 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie, a ostatnio również i w naszym kraju.
W porównaniu do ostatniego tygodnia grudnia poziom średnich cen imprez szczytu sezonu lato 2014 wzrósł na początku stycznia o 17 złotych. Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach nie były jednak duże, a największą ich zwyżkę odnotowała Rodos - o 53 złote, Turcja Egejska - o 38 złotych i Teneryfa – o 33 złote. Zniżki były znacznie rzadsze i wystąpiły jedynie na Cyprze i tunezyjskiej wyspie Dżerba – odpowiednio o 21 i 14 złotych. Możliwe, że ceny imprez ulegną jeszcze dalszym korektom w okresie najbliższego tygodnia, bowiem prawdopodobnie nie wszyscy organizatorzy zdążyli je dokonać bezpośrednio po Nowym Roku.
Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są sporo droższe, a ich średni poziom jest wyższy od ubiegłorocznego o 93 złote. (przed tygodniem o 92 złote). Znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny na Cyprze – o 332 i w Portugalii – o 288 złotych. Wyższe średnie ceny odnotowano też w Maroku – o 178 złotych, na kierunkach egipskich - o prawie 140 złotych, a także na Kanarach (średnio o 107 złotych). Na tych ostatnich najmniej podrożały Fuerteventura i Lanzarote – o 58 i 61 złotych, a znacznie więcej Teneryfa i Gran Canaria – o 138 i 172 złote. Na kierunkach tunezyjskich i greckich średnie zwyżki cen są mniejsze - odpowiednio o 73 i 63 złote, a liderami wzrostów na tych ostatnich są Kos i Kreta – o 129 i 108 złotych. Bardzo niewiele zdrożała Turecka Riwiera – o 12 złotych, a jedynym samodzielnym kierunkiem, który zanotował spadek w porównaniu z ubiegłym sezonem okazała się Bułgaria – o 2 złote.
Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego wyraźnie mniej niż przeciętnie podniósł ceny Grecos Holiday – o 30 złotych, a zwyżki cen w biurach Itaka, Rainbow Tours, Exim Tours oraz Sun & Fun są w granicach średniej zwyżki rynkowej. Wyróżniają się Wezyr, w którym ceny są nawet niższe niż przed rokiem – o 37 złotych oraz TUI ze średnim poziomem o około 400 złotych wyższym, czyli odwrotnie niż w obecnym sezonie zimowym, w którym ceny tego biura są szczególnie atrakcyjne zwłaszcza po uwzględnieniu dość regularnie oferowanych rabatów. Aktualnie największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli oferują - podobnie jak pod koniec grudnia biura Itaka (22) oraz Rainbow Tours (20), a także nieco już droższa niż przed tygodniem Alfa Star (14) - poprzednio 20.

Najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).
Warto podkreślić, że ceny wakacyjnych wylotów na kierunki turystyczne (pierwszy tydzień sierpnia) były w większości tanich linii w tym tygodniu dość stabilne. Średni poziom cen w Ryanair wzrósł o 25 złotych (ale były one niskie), a o tyle samo spadł on w Wizzair (ale ceny były tam wyższe). Inną sytuację obserwujemy w cenach przelotów w liniach Norwegian. Pomimo, że ceny są w nich stosunkowo wysokie to nie spadają, a nawet wykazują tendencję do dalszego wzrostu. W okresie ostatniego tygodnia zdrożały one średnio o 220 złotych, na co składają się tańsze bilety na Gran Canarię – o 100 złotych i droższe na Teneryfę – o 539 złotych. Ciekawy jest dalszy los tych aktualnie wysokich poziomów cenowych, które są teraz około trzykrotnie wyższe od połączeń na analogicznych kierunkach w liniach Ryanair.