Wykopki w skansenie w Sierpcu. Udział w wydarzeniu wzięło ponad 5 tys. osób

fot. Dariusz Krześniak

W pierwszą niedzielę września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozpoczęła się jesień. Podczas zorganizowanej 4 września imprezy plenerowej „Wykopki w skansenie” zwiedzający mogli poznać zwyczaje i prace wiejskie związane z przygotowaniami do zimy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

W wydarzeniu wzięło udział prawie 5400 osób. Słoneczna pogoda sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i poznawaniu mazowieckich tradycji ludowych. W muzealnych zagrodach turyści odszukać mogli ślady zapomnianych już dziś zwyczajów i codziennego życia ludności wiejskiej. W tumanie kurzu pracowała kopaczka konna, a tuż obok kobiety i mężczyźni w strojach chłopskich wykopywali i sortowali kartofle.

Zabawy z początku XX wieku

W wykopkach pracujących ochoczo wspierali uczestnicy. Wielu z nich z zainteresowaniem obserwowało też prezentacje orki i bronowania konnego. W jednej z zagród odbywało się mechaniczne gręplowanie wełny, a przed inną powstawała beczka ze słomy. W chałupach szatkowano i kiszono w beczce kapustę oraz suszono na arfach owoce.

Młodzi odkrywcy folkloru wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których ozdabiali roślinami rysunki wiewiórek, jeży i jesiennych drzew. Mieli również okazję pobawić się replikami zabawek z początku XX wieku, a w stodole młynarza uczestniczyli w pokazach „Jak to ze zbożem było?” W swoich warsztatach pracowali kowal, szewc, plecionkarz, stolarz i rzeźbiarz. Zielarka zaś udzielała porad na temat właściwości ziół i roślin leczniczych.

fot. Dariusz Krześniak

Niedziele w skansenie

Wykopki w skansenie stanowiły niezapomnianą podróż w przeszłość mazowieckiej wsi. To jednak nie koniec imprez organizowanych przez sierpeckie muzeum w tym roku. Do końca września, w każdą niedzielę, odbywać się będą „Niedziele w skansenie” – imprezy poświęcone obrzędowości i wiejskiemu rękodzielnictwu.

10 września organizatorzy zapraszają na Europejskie Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja poświęcona będzie związkom między folklorem polskim i ukraińskim. Do zwiedzania udostępnione zostaną wnętrza obiektów a w zagrodach i izbach chłopskich odbywać się będą prezentacje wiejskiej obrzędowości. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny. Więcej informacji o muzealnych przedsięwzięciach znaleźć można na stronie mwmskansen.pl

„Żniwa w skansenie” w Muzeum Wsi Mazowieckiej