Wielka klucha z Turyngii

AG

Jedną z atrakcji szlaku kulinarnego w Turyngii jest wizyta w zakładzie produkującym od wielu lat dumplingi czyli po naszemu kluchy ziemniaczane.

Dumpling czyli wielka kluska nadziewana jest jednym z typowych produktów spożywczych Turyngii. W Heichelheim, pół godziny jazdy autokarem od Weimeru, znajduje się najsłynniejszy zakład produkujący te kluski (czasami nazywane knedlami) oraz muzeum. Jak głosi legenda, pierwsze ziemniaki sprowadził do Turyngii książe Saksonii i Weimeru, Ernest August I w roku 1739. Zakład w Heichelheim powstał w 1964 roku, przez pierwszych siedem lat była to prawdziwa manufaktura, wszystko robiono ręcznie. Pierwsze maszyny wprowadzono w 1971 roku. Obecnie produkuje się tutaj różne produkty (wszystkie można kupić w przyzakładowym sklepie), ale sztandarowym pozostaje klucha – jedne z symboli kuchni Turyngii.

 Podczas zwiedzania uczestnicy mogą samodzielnie wykonać dumplingi (oczywiście pod okiem kogoś z gospodarzy, np. szefa – Joerga Richtera). Przepis jest dość prosty, klucha powstaje z połączenia startych surowych ziemniaków, ugniecionych ugotowanych ziemniaków i nadzienia.

1/3 ziemniaków myjemy i gotujemy. 2/3 ścieramy i odciskamy w woreczku z gazy. Pozostał na dnie skrobie dodajemy do startej masy. Ugotowane ziemniaki przecieramy i dodajemy do surowych. Wszystko mieszamy i doprawiamy solą. Kiedy ciasto będzie odpowiednio sprężyste formujemy z niego kulki wkładając do środka prażone na maśle grzanki z pokrojonej w kostki bułki. Potem kluski wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy ok. 25 minut. Są gotowe do podania. Można je polewać różnymi sosami. Wersja z grzankami w środku to klasyka, istnieją jednak przeróżne wariacje nadzienia, słodkie, mięsne, a nawet sushi.

Piętro wyżej nad salą prezentacyjną jest muzeum kluchy. Uzupełnieniem jest muzeum samochodowe Wartburga, w którym zgromadzono ponad 50 eksponatów, modeli Wartburga (m.in. wersja kempingowa). Zakład i muzeum odwiedziło w ubiegłym roku ponad 50 tysięcy turystów.
Muzeum Kluchy otwarte jest codziennie w godz. 9 – 17 ( w soboty i niedziele do 16)
Bilet wstępu – 5 euro
www.thüringer-kloßwelt.de