Warszawskie restauracje, członkowie WOT w przewodniku Gault & Millau

archiwum WOT

W poniedziałek 25 listopada odbyła się Gala Premierowa VI edycji Żółtego Przewodnika Gault & Millau i wręczenie nagród najlepszym szefom kuchni w Polsce.

Tegoroczna edycja wydawnictwa to pierwsza edycja, w której wydrukowano wyłącznie recenzje restauracji z najwyższymi oznaczeniami, czyli tych które uzyskały co najmniej 11 na 20 możliwych punktów. Po przekroczeniu tej granicy lokale dostają dodatkowo od 1 do 5 czapek. Warszawa króluje w tym zestawieniu – ponad 120 warszawskim restauracjom przyznano kucharskie czapki.

Barbara Turak, prezes zarządu WOT, powiedziała: „Bardzo się cieszymy, że w gronie restauracji z najwyższymi oznaczeniami znalazły się również restauracje członkowskie Warszawskiej Organizacji Turystycznej, w tym Belvedere, Brasserie Warszawska, Chianti, Kieliszki na Próżnej, Kieliszki na Hożej, Prime Cut oraz Opasły Tom, który wyróżniono również nagrodą dla Flavii Borawskiej – otrzymała ona tytuł „Kobieta Szef 2020.”

W pozostałych przyznawanych kategoriach wyróżniono: Rafała Kowalczyka z warszawskiego Starego Domu (Szef Kuchni Tradycyjne), Rafała Grzegorzka (Młody Talent), Łukasz Budzik z sopockiej Menniczy Fusion (Szef Jutra). Szefem roku został natomiast Dariusz Barański z Restauracji Warszawska zlokalizowanej w hotelu Warszawa. W wydarzeniu wzięło udział ok. 800 osób i wydano 8000 dań.

Uroczyste Gale premierowe Żółtego Przewodnika przyciągają setki najlepszych szefów w całej Polski oraz rzesze dziennikarzy i organizowane są co roku w innym mieście. Organizatorzy pragną bowiem pokazać zarówno Polakom, jak i turystom najdynamiczniej rozwijające się regiony naszego kraju wraz z ich bogatą kulturą kulinarną. Dotychczas wydarzenie gościło m.in. w Gdańsku, Łodzi i Krakowie. W związku z ogromną dynamiką i rozwojem branży restauracyjnej oraz stałym wzrostem liczby restauracji wyróżnianych przez Gault & Millau Polska, naturalnym wyborem miejsca kolejnej Gali Premierowej przewodnika stała się na powrót Warszawa. Warszawska Organizacja Turystyczna była partnerem wydarzenia.