Światowo-polski miszmasz w krakowskim Mercure

archiwum Hotel Mercure Kraków Stare Miasto

W hotelowej restauracji Winestone goście mogą skosztować zarówno polskich pierogów, jak i sycylijskiej caponaty.

Restauracja Winestone, koncept gastronomiczny charakterystyczny dla marki hoteli Mercure, opiera się na dwóch najważniejszych filarach: pieczołowicie wyselekcjonowanych winach i potrawach podawanych na kamiennych płytach (planches). Stąd wzięła się nazwa. Zawsze też w menu, obok dań serwowanych w każdym miejscu, znajdują się potrawy charakterystyczne dla danego regionu. W Krakowie goście mogą spróbować m.in. maczankę krakowską i kiełbasę lisiecką. Twórcą konceptu jest Paweł Anders, dyrektor Projektu Winestone.

Jedna ze ścian restauracji w Mercure Kraków Stare Miasto to okno, które wychodzi na ulicę Pawią. Dzięki takiemu rozwiązaniu do wnętrza dociera dużo światła w dzień, a przechodnie mogą oglądać wnętrze. Winestone ma przyciągać gości nie tylko hotelowych.

Renesans, współczesność i miedziane garnki
W restauracji, jak w całym hotelu, nie brakuje odniesień do renesansu epoki Jagiellonów.
Na wygodnych kanapach leżą poduszki we wzory nawiązujące do elementów architektonicznych epoki, które również znajdują się na kaflach jednej ze ścian
w części, gdzie serwowane są śniadania. Wyjątkowe są tu również lampy autorstwa najwybitniejszych współczesnych europejskich designerów. Uwagę przykuwają szczególnie złote, wiszące nad wielkim stołem ze starego wiązu, którego twórcą jest Tom Dixon. Wyjątkowym przedmiotem w wystroju tego wnętrza są miedziane garnki zawieszone nad barem, za którym widać kucharzy przy pracy w kuchni. Jak w każdej restauracji Winestone goście mogą zasiadać przy wysokich stołach, a szklana ściana w kolorze fuksji obok baru to znak rozpoznawczy tego miejsca.

Rozkosze dla podniebienia
W menu Winestone zawsze goście znajdą polskie pierogi, zupę z pieczonych pomidorów czy planches z szynką serrano, pieczoną kiełbasą chorizo, smarowidłem z wieprzowiny
i sycylijską caponatą. Dla miłośników makaronów przygotowano dania również w wersji bezglutenowej. Smakosze burgerów też znajdą dla siebie propozycje w menu.

Paweł Anders powiedział: “Każdy nasz gość zachwyca się pieczywem, przygotowywanym na miejscu, na zakwasie z rodzynek. Serwowane jest ono z masłem z Bretanii i hiszpańską oliwę z łyżeczką mieszanki przypraw, którą skomponowano specjalnie dla Winestone. Dla nas najważniejsze jest, aby potrawy serwowane w restauracji były świeże, autentyczne i zdrowe. Za każdą z nich kryje się jakaś historia.”

Goście, którym zależy na odnalezieniu smaków regionu, restauracja zapewnia prawdziwą ucztę – kwaśnicę z kiełbasą lisiecką, którą też odnajdą na planches z lokalnymi wędlinami i bundzem oraz crème de la crème – maczankę krakowską. To potrawa wyjątkowa dla miasta, której historia sięga XVI wieku, czyli czasów panowania Jagiellonów. Było to wówczas uliczne danie studenckiego Krakowa. Dzisiaj, jak i pięć wieków temu, to tradycyjna bułka wodna z delikatnym miąższem i chrupiącą skórką oraz długo duszona wieprzowina z klasycznymi dodatkami: w wersji z oscypkiem i sosem żurawinowym oraz z buraczkiem i kiszonym ogórkiem.
Do każdej potrawy można dobrać białe lub czerwone wino spośród bogatej oferty, którą podzielono na cztery kategorie: świeże i lekkie, owocowe i smakowite, wyważone i eleganckie oraz aromatyczne i pełne.