Sprzedaż biletów lotniczych połowa grudnia – ruszyła Tajlandia Dubaj z dużo tańszymi biletami

fot. materiały prasowe

Mamy dane sprzedaży biletów lotniczych za połowę grudnia. Zauważalny dobry wynik Bangkoku i Phuket, co mogło cieszyć do wczoraj. Dubaj nadal liderem choć sprzedaż brutto niższa niż rok temu, ale to wyniki radykalnego spadku średniej wartości sprzedanych biletów.

Tajlandia ruszyła ale już wiemy iż był to łabędzi śpiew

To co najbardziej zwraca uwagę w wynikach to niezłe rezultaty Bangkoku i Phuket. Liczne promocje linii lotniczych dały spodziewany efekt. Pierwszy raz od prawie 2 lat Bangkok zagościł w top 5 sprzedawanych destynacji. A warto podkreślić iż na dobrym 11 miejscu zameldował się  Phuket.

Niestety dziś już wiemy iż był to prawdopodobnie łabędzi śpiew Tajlandii. Wczorajsza decyzja o wycofaniu się z procedury Test&Go i przywróceniu kwarantanny, rujnuje w dużej mierze wysiłki Tajów by wrócić na międzynarodowy rynek turystyczny, wielka szkoda.

Dubaj nadal liderem mamy jest spadek sprzedaży brutto rok do roku

W przypadku Dubaju nic się nie zmienia, nadal jest on nie doścignionym liderem. Warto jednak zwrócić uwagę na dwa fakty. Pierwszy raz od dłuższego czasu możemy rzetelnie porównywać dane rok do roku i one pokazują 5% spadek sprzedaży brutto na tym kierunku. Wynika on jednak głównie ze znaczącego spadku średniej ceny. Nie ma żartów, spadek ten sięgnął blisko 40% dla biletów sprzedawanych na grudzień.

Branża turystyczna z pewnością cieszy się z takiego obrotu sprawy, tanie bilety to tani turystyczny pakiet dla klienta. Ten stan rzeczy potrwa zapewne do końca marca. LOT wciąż promuje Dubaj , dziś w Szalonej Środzie mamy cenę brutto 1599 , a gdybyśmy dysponowali milami to w promocji Miles&More polecimy za niewiele ponad 200 zł.

Polujemy na tanie LOT-y do Dubaju – optymalny czas, by polecieć tanio na Expo

Warto zwrócić uwagę na wczorajszy news od Wizz Air dotyczący rejsu Kraków-Dubaj. Zamiesza on na rynku w okresie luty-marzec. Wszystko wskazuje jednak iż jest to kolejne “rozpoznanie bojem”, celem finalnej przyszłościowej decyzji czy postawić na Katowice czy na Kraków.

Mocne Colombo i Panama , istotny spadek Malediwów

Warta odnotowania jest bardzo mocna pozycja Colombo, odpowiadają za nią sprzedaże grupowe, miejsce trzecie mimo wszystko zaskakuje. Podobnie w przypadku Panamy, która melduje się na 6 pozycji.

Duzy spadek zaliczyły Malediwy, przeszło 70% zjazd jest zapewne konsekwencją odbudowy sprzedaży na konkurencyjnych kierunkach jak wspomniana Tajlandia czy Sri Lanka. Z pewnością swoje zrobił też efekt wysokiej zeszłorocznej bazy.

Usa nieźle choć z pewnością oczekiwania były dużo wyższe

Amerykańskie kierunki maiły być motorem ożywienia dla LOTu. Mimo iż ich wyniki nie prezentują się źle, to wolumeny sprzedaży są dość mizerne. Z pewnością nie pozwolą w sposób satysfakcjonujący zapełnić samolotów. A że jest z tym tak sobie świadczą kolejne Miles&Moreowe promocje na Miami a ostatnio także na New Yorku.

Gwoli ścisłości , Miami zajmuje w zestawianiu pozycje nr 9 , JFK nr 10 a Los Angeles jest dwunaste.

Europejskie kierunki w całkowitym odwrocie ruch służbowy znowu zamarł

Niestety nadal nie ma choćby przebłysku powrotu ruchu służbowego na średniodystansowych kierunkach w Europie. Tym razem żaden z nich nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce. Dotychczas co najmniej Paryż i Istambuł walczyły dzielnie z egzotyką. Dziś najlepszy z europejskich kierunków, Bruksela jest na 12 miejscu.

Wśród agentów status quo odnotujmy mocny wynik GASa i Rainbowa

Nie ma zaskoczeń w wynikach agentów eSky, eTravel i WNT okupują podium, tuż za nimi tradycyjnie Primapol. Doskonałą 5 pozycje zajmuje GAS. Wart odnotowania jest ósmy wynik Rainbowa , głównie dzięki Sri Lance i Dubajowi.

Przy słabnącym ruchu służbowym ponownie swoje pozycje poprawiają też agenci marynarscy.

Najbliższe tygodnie niewiele zmienią, ad-hocowa sprzedaż będzie się kierowała ku otwartym destynacjom. Ostatnie wiadomości z Tajlandii a także od Air Seychelles, które finalnie odłożyło start rejsu z Warszawy ad Kalendas Graekas nie napawają optymizmem.