SPA w hotelu może być odrębną usługą turystyczną
Nowe przepisy obowiązujące od 1 lipca przedsiębiorców turystycznych stwarzają wątpliwości, czy usługi świadczone dodatkowo gościom hotelowym, powodują utworzenie imprezy turystycznej. Może się np. okazać, że świadcząc usługi SPA, hotelarz wchodzi w rolę organizatora turystyki.
Po wejściu w życie Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych wielu przedsiębiorców, którzy przed 1 lipca nie podlegali przepisom obowiązującym organizatorów turystyki, znaleźli się w nowej rzeczywistości. Może dojść do sytuacji, w której np. hotelarze, świadcząc turystom dodatkowe usługi, staną się organizatorami turystyki i będą musieli spełniać wiążące się z tym ustawowe obowiązki. Pojawiają się liczne wątpliwości, w których, w praktyce, sytuacjach może to nastąpić.
Kim jest hotelarz, który oferuje usługi SPA
Wiele pytań zadawanych przez branżę przy okazji różnych spotkań i szkoleń dotyczyła połączenia noclegu w hotelu z usługami SPA. Pojawiły się wątpliwości, czy na interpretację przepisów ma wpływ np. to, że ośrodek SPA jest prowadzony przez innego przedsiębiorcę (podwykonawcę). O to, jak traktować usługę SPA świadczoną gościom hotelowym zapytaliśmy urzędników MSiT. Dowiedzieliśmy się, że:
„w motywie 17 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2302 w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych wskazano, że usługi, które są nieodłączną częścią innej usługi turystycznej, nie powinny być uważane za odrębne usługi turystyczne.
Chodzi tu na przykład o transport bagażu świadczony w ramach przewozu pasażerów, drobne usługi transportowe, takie jak przewóz pasażerów w ramach wycieczki z przewodnikiem lub transfer pomiędzy hotelem a lotniskiem lub stacją kolejową, posiłki, napoje oraz sprzątanie zapewnione w ramach zakwaterowania lub właśnie dostęp do urządzeń na miejscu, takich jak np. basen, sauna, spa lub sala treningowa przeznaczona dla gości hotelu.
Rozróżnienia wymaga jednak dostęp do urządzeń a świadczenie wyrafinowanych usług jak np. zabiegi balneologiczne, które w połączeniu z podstawowymi rodzajami usług turystycznych mogą powodować utworzenie imprezy turystycznej. Jednakże, jak to było wspomniane wyżej, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.”*
SPA przy okazji wyjazdu czy jako jego cel
Podczas szkoleń dla branży wicedyrektor Departamentu Turystyki w MSiT Dominik Borek podkreślał, że rozpatrując, czy doszło do utworzenia imprezy turystycznej należy brać pod uwagę to, czy dodatkowa usługa jest istotnym elementem pakietu, oraz czy usługa ta była reklamowana jako jego istotny element. Czyli jeśli klient korzysta ze SPA „przy okazji” usługi noclegowej i cena tego dodatkowego świadczenia nie przekracza 25 proc. całości, to wtedy zapewne nie mamy do czynienia z imprezą turystyczną.
W innych przypadkach jednak, gdy usługi SPA są zasadniczą częścią, a wręcz celem całego wyjazdu, może się okazać, że oferujący je hotel tworzy imprezę turystyczną.
*MSIT zastrzegło, że przedstawionych przez nie wyjaśnień nie można rozpatrywać w kategorii wiążących interpretacji przepisów prawa, a jedynie jako informacji o obowiązujących regulacjach.
POWIĄZANE WPISY
13 stycznia 2022
NSA potwierdza: można odliczać VAT od usług noclegowych kupowanych w celu odsprzedaży
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok WSA, zgodnie z którym przedsiębiorcy mają…
0 Komentarzy2 Minuty
9 lipca 2021
„Serce polskiego wybrzeża” potrzebuje ruchu poza sezonem. Ma potencjał uzdrowiskowy do wykorzystania
“Serce polskiego wybrzeża” to znane i dobrze wypromowane w Polsce hasło. Gdy zapytać, co…
0 Komentarzy6 Minuty
7 maja 2021
Prezes Tourist Polska: konkurencja na turystycznym rynku krajowym się zacieśnia
Na razie nie poddaliśmy się wojnie cenowej, ale czujemy jej oddech na plecach. Duzi…
0 Komentarzy7 Minuty
5 maja 2021
Lekcje w terenie szansą dla turystyki młodzieżowej
Powrót do partnerskich relacji ze szkołami warto stopniować np. zachęcając jeszcze…
1 Komentarz4 Minuty
17 kwietnia 2021
Tarcza antykryzysowa wydłużona na marzec i kwiecień. Co przysługuje firmom turystycznym?
Zapisy ustawy „covidowej”, uprawniające m.in. firmy turystyczne do korzystania z czterech…
0 Komentarzy6 Minuty
2 kwietnia 2021
Życzenia Wielkanocne od redakcji portalu WaszaTurystyka.pl
Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącego się do życia,…
0 Komentarzy1 Minuta
26 marca 2021
Andrzej Gut-Mostowy: spłaty TFZ odroczone do grudnia, ważność voucherów przedłużona o rok
O rządowych planach odnośnie do gwarantowanych przez państwo voucherów, które…
1 Komentarz6 Minuty
3 marca 2021
Przedłużenie „tarczy antykryzysowej” na luty. Co przysługuje firmom turystycznym?
W niedzielę 28 lutego weszło w życie rozporządzenie przedłużające działanie „tarczy…
1 Komentarz6 Minuty
19 lutego 2021
„Czemu nie mielibyśmy powtórzyć wyniku z 2019 roku?” Tunezja z optymizmem wyczekuje lata
Następczyni Ahmeda Meddeba na stanowisku dyrektora Tunezyjskiego Ośrodka ds. Turystyki w…
0 Komentarzy8 Minuty