Smakowita wizytówka Lipska

AG

Nie ma chyba grupy zwiedzającej Lipsk, która nie wybrałaby tej restauracji na miejsce posiłku. W Lipsku bowiem znane jest powiedzenie: Nie zna Lipska, kto nie zna Piwnicy Auerbacha.

Ta najbardziej znana restauracja Lipska znajduje się w samym centrum starej części miasta, tuż obok ratusza. To nie tylko lokal słynny świetną saksońską kuchnia i winami, ale ważne miejsce na mapie historycznej i kulturalnej Lipska.
Jej założyciel otworzył ją z myślą o studentach, którym nie pozwalano pić wina w innych lokalach. Z czasem piwnica stała się sławna także swoimi wielkimi gośćmi.
Większość grup zasiada przy stołach w największej sali – “Großer Keller“, warto jednak skręcić na prawo od wejścia, by zwiedzić mniejsze sale.
Jedna z sal, zdobiona w stylu gotyckim Piwnica Goethego poświęcona jest poecie właśnie. Umieścił on piwnicę w „Fauście“, wspomina ją także w swoich listach. Z kolei sala „Faßkeller“ (piwnica beczek) opisana w dziele poety zachowała wystrój sprzed wieków: beczka, na której Faust wyjechał z piwnicy, wisząca rzeźba przedstawiająca zlot czarownic.
W innej sali można obejrzeć półokrągłe obrazy autorstwa Andreasa Bretschneidera, na których widac życie miasta w XVII wieku. Na jednym z obrazów ukazano jazdę Fausta na beczce, na innym sekretne spotkanie Marcina Lutra, właśnie w tej piwnicy z jego zwolennikiem, właścicielem lokalu Heinrichem Stromerem von Auerbach.
Salony „Helena“ oraz „Anton Mädler“ są połączone z restauracją „Großer Keller“. Podczas gdy nazwa salonu „Helena“ wybrana została na cześć najpiękniejszej kobiety antyku, salon „Anton Mädler“ nazwany został na cześć znanego „króla walizek“.
Najmłodszą częścia lokalu jest bar Mephsito, położony na górnym poziomie, tuż przy pasażu Mädlera. Ta część służy degustacjom trunków.
Restauracja jest oblegana przez turystów, zarówno indywidualnych, jak i grupy. Warto więc pomysleć wcześniej o rezerwacji.
Jeśli chodzi o gości zagranicznych, najliczniej Lipsk odwiedzają Amerykanie.

Sabine Fisher menadżerka z Leipzig Tourismus und Marketing (LTM), w rozmowie z przedstawicielem portalu WaszaTurystyka.pl, powiedziała: “W ubiegłym roku Lipsk odwiedziło 20 tysięcy turystów z Polski. I wbrew ogólnemu wyobrażeniu, najwięcej przyjeżdża do nas rodzin z dziećmi. Oczywiście, wiekszość Polaków przyjeżdża do nas własnymi samochodami. Polacy przyjeżdżają także na targi, na wielkie imprezy kulturalne, na zakupy.”

Rezerwacje dla grup pod numerem telefonu: +49(0)341-21610-0
www.auerbachs-keller-leipzig.de

{gallery}3705{/gallery}