Słowacja zimą coraz atrakcyjniejsza

AG

Narciarze mogą kupować długoterminowe skipasy ważne w 8 ośrodkach na Słowacji, które dysponują 31 kolejkami, 67 wyciągami i oferują 122 trasy zjazdowe.

Na konferencji prasowej podczas targów turystycznych Podróże na Stadionie Narodowym w Warszawie, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej, Jan Bosnovicz zaprezentował nowości, jakie będą mieli turyści do dyspozycji w górach Słowacji. Przyznał, że pieniądze, które słowacka firma Tatry Mountain miała zainwestować w Polskie Koleje Linowe (niestety nie doszło do transakcji zakupu) zostały wydane na unowocześnienie infrastruktury po południowej stronie Tatr.
Ze wspomnianych nowości warto wymienić m.in.
W Tatrzańskiej Łomnicy:
– 15-osobową gondolę, kursującą ze stacji Start nad Łomnicki Staw o przepustowości 2400 osób na godzinę;
– nowa czerwona trasa z Łomnickiego Stawu na Ćuczoriedky;
– niebieska trasa.
Warto przypomnieć, że w Tatrzańskiej Łomnicy narciarze mają do dyspozycji 12 kilometrów i że z Łomnickiego Siodła mogą zjechać najpierw czarną a potem czerwonymi trasami na sam dół, do Tatrzańskiej Łomnicy (4,5 kilometra).
W Szczyrbskim Jeziorze:
– nowe niebieskie trasy o długości 2,3 km;
– przygotowanych 17 km tras biegowych.
W Tatrach Wysokich w tym sezonie narciarze będą mogli skorzystać 25 km tras zjazdowych, 20 kolejek i wyciągów (o przepustowości 21 385 osób na godzinę), 50 km tras biegowych. Skipas 6-dniowy na wszystkie ośrodki w Tatrach Wysokich kosztuje 130 euro (goście mogą korzystać również z aquaskibusu kursującego wzdłuż Tatr i do aquapraku w Popradzie).
W Jasnej:
– 6-osobowa kanapa Lućky;
– niebieska trasa Lućky
– kompleks restauracyjno-hotelowy na szczycie Chopoka (2004 m).
W Niskich Tatrach do dyspozycji narciarzy jest 45 km tras zjazdowych, 30 kolejek i wyciągów o przepustowości 30 tysięcy osób na godzinę, 29 tras jest sztucznie naśnieżanych. Skipass 6-dniowy kosztuje 155 euro (obowiązuje również w Tatrach Wysokich).
Jan Bosnovic powiedział również: „Polacy coraz częściej odkrywają, że oprócz Tatr Wysokich i Niskich Tatr, na Słowacji można również jeździć w mniejszych, kameralnych ośrodkach. Jednym z nich, położonym bardzo blisko przejść granicznych w Łysej Polanie i Jurgowie, jest ośrodek Bachledowa Dolina/Jeziersko. Są tam dwie kolejki, pięć wyciągów i 10 tras o łącznej długości 9 kilometrów – 8 z nich sztucznie naśnieżanych.
Narciarze mogą kupować długoterminowe skipasy ważne w 8 ośrodkach na Słowacji, które dysponują 31 kolejkami, 67 wyciągami i oferują 122 trasy zjazdowe. SuperSkiPas na 10 dni kosztuje 260 euro, na 15 dni – 310 euro, całoroczny – 350 euro. Niestety, Słowacja jest najlepiej dostępna dla turystów zmotoryzowanych. Połączenia kolejowe między Polską a nami praktycznie nie istnieją, wciąż brakuje komunikacji autobusowej a brak dobrych dróg po polskiej stronie powoduje, że przewoźnicy z centralnej Polski nie decydują się na uruchomienie regularnych tras na Słowację”.