Słowacja zaprasza wiosna na wina

archiwum Małokarpacki Szlak Wina

Winiarskie imprezy na Słowacji organizowane sa coraz częściej podczas majowych i czerwcowych weekendów. Tak będzie w tym roku na Małokarpackim i Tokajskim Szlaku Winnych oraz w Resorcie Orawski Haj.

Już po raz jedenasty odbędzie się Dzień Otwartych Piwnic na św. Urbana. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach 26 – 27 maja 2017 roku. Winne piwnice otwarte będą w piątek w Gospodarze przygotowali ponad 130 starych, urokliwych piwnic, w których goście będą mogli delektować się smakiem szlachetnych, regionalnych win.
Bilety wstępu w cenie 40 euro (w tym talon o wartości 20 euro na zakup win) można rezerwować pod adresem: Zrzeszenie Małokarpacki Szlak Winny – Małokarpacki Ośrodek Oświatowy, Horná 20, Modra, tel.: 00421/33/643 34 89, E-mail: [email protected], www.mvc.sk
Bilet upoważnia do odwiedzenia wszystkich winnych piwnic oraz degustacji regionalnych win. Przy zakupie biletu każdy otrzymuje kieliszek degustacyjny, winny paszport, mapę z wykazem wszystkich „Otwartych winnych piwnic” oraz inne niespodzianki.

W sobotę 27 maja również w słowackim Tokajskim rejonie winiarskim odbędzie się impreza dla miłośników win URBAN 2017. Jubileuszowa 10-ta edycja rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do godz. 19.00. W miejscowościach Wielka i Mała Trna oraz Vinicky przez cały dzień organizowane będą degustacje tego szlachetnego trunku. Liczba biletów jest ograniczona i nie może przekroczyć 800 osób. W cenie wejściówki, która kosztuje 30 euro, wliczony jest talon o wartości 6 euro na zakup win i jedzenie oraz transport autobusami ze Słowackiego Nowego Miasta do wybranych miejscowościach winiarskich. Z Koszyc przy tej okazji wyjadą 4 specjalne pociągi do Słowackiego Nowego Miasta. Więcej informacji na temat imprezy oraz zakupów biletu znajduje się na stronie www.tokajregnum.sk.

Hotelowy Resort ORAVSKÝ HÁJ www.oravskyhaj.sk we współpracy z firmą Félix WINES organizują w terminie 10-11 czerwca 2017 roku drugą edycję FESTIWALU WINA ORAVSKÝ HÁJ podczas którego zaprezentowanych zostanie 13 winiarzy z całej Słowacji oraz bogaty program rozrywkowy. Uczestnicy festiwalu podczas 2 dni będą mogli spróbować wyjątkowych słowackich win i serów. Dodatkowym urozmaiceniem będzie atrakcyjny program obejmujący: występy muzyki ludowej, prezentacja rzemiosła ludowego, pieczenie byka, jazda bryczka, taniec z ogniem oraz inne. W tym roku dodatkową atrakcją będą loty śmigłowcem oraz wystawą zabytkowych pojazdów. Opieką i zabawą dla dzieci zajmować się będą profesjonalni animatorzy. Realizacja festiwalu zaplanowana jest w plenerze.
Miłośnicy wina będą mogli degustować ponad 100 rodzajów win od 13 czołowych słowackich producentów: CHATEAU GRAND BARI, SZIGETI, REPA WINERY, MARTIN POMFY – MAVÍN, PETER PODOLA, VINIDI, VÍNKO KLIMKO, SLOVENSKÉ VINICE, TAJNA, CHATEAU RÚBAŇ, TERRA WYLAK, ZLATÝ STRAPEC, VINÁRSTVO JURAJ ZÁPRAŽNÝ
Wstęp na festiwal możliwy na podstawie zakupu WINNEGO PASZPORTU o wartości 10 euro. Cena pakietu startowego obejmuje kieliszek degustacyjny i 10 żetonów, które uprawniają do degustacji 10 próbek wina. Dodatkowe żetony będzie można zakupić na miejscu. Więcej informacji na http://vfoh.sk/.