Senat przyjął szerszą pomoc dla branży turystycznej, strona rządowa przeciwna

Senator PiS Krzysztof Mróz
Senator PiS Krzysztof Mróz / fot. Sejm TV

Zakończyły się prace w Senacie nad projektem „tarczy 6.0”. Głosowaniu towarzyszyła kolejna wymiana zdań na temat pilotów i przewodników turystycznych. Senator PiS Krzysztof Mróz ostrzegał: szerszy zakres pomocy dla tej grupy zostanie odrzucony w Sejmie.

Na 28 listopada przesunięto głosowanie nad przyjęciem uchwały Senatu w sprawie projektu tzw. tarczy antykryzysowej 6.0, która uzupełnia również przyjętą we wrześniu „tarczą branżową”. Zgodnie z zaleceniami komisji, przyjęto poprawki rozszerzające pomoc dla hotelarzy, agentów turystycznych, pośredników turystycznych, organizatorów turystyki, pilotów i przewodników oraz firm autokarowych. Nie wszystkie z nich mają jednak szansę przejść w Sejmie. Zapewne przejdą te, dla których poparcie wyraził rząd.

Przewodnicy muzealni z poparciem Ministerstwa Kultury

W dyskusji poprzedzającej głosowanie powrócił temat pomocy dla pilotów i przewodników turystycznych, który wzbudził wczoraj kontrowersje na posiedzeniu senackiej komisji. Strona rządowa chciałaby, aby senatorowie uchwalili poprawki zakładające przyznanie pomocy przewodnikom i pilotom w muzeach. Poprawka ta zostanie jednak wykluczona z głosowania, jeśli senatorowie przyjmą zmiany rozszerzające zakres pomocy dla pilotów i przewodników, dopisujące PKD 79.90.A do wszystkich instrumentów pomocy dostępnych w „tarczy 6.0”.

Senator PiS Krzysztof Mróz zaapelował do Izby, aby ta rozważyła jeszcze raz odrzucenie poprawek Adama Szejnfelda, rozszerzających pomoc i przyjęli jego poprawki, dotyczące pilotów i przewodników obsługujących obiekty muzealne.

„Przewodnicy muzealni mogą zyskać pomoc w sposób realny, ale jeśli państwo nie dopuszczą tej poprawki, tylko przegłosują tę o szerszym zakresie, to ta pomoc prawdopodobnie zostanie odrzucona w Sejmie. Proszę o zaniechanie działania pod publiczkę. Pomoc dla tej konkretnej grupy – przewodników muzealnych – została uzgodniona z Ministerstwem Kultury i Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii. Ma poparcie rządu i duże prawdopodobieństwo, że przejdzie w Sejmie. A poprawka rozszerzająca zakres pomocy zostanie zapewne odrzucona” – przekonywał senator Krzysztof Mróz z PiS.

Dodał, że dla branży turystycznej udostępniona zostanie pomoc z „tarczy finansowej 2.0” z PFR. Nie wyjaśnił jednak, że ze względu na rodzaj zarejestrowanej działalności (JDG – samozatrudnienie), piloci i przewodnicy turystyczni nie będą mogli z niej skorzystać.

“Nie dzielcie pilotów na lepszych i gorszych”

„Senator Mróz jest, jak widzę, jasnowidzem, bo wie, co Sejm zrobi z poprawkami Senatu. Zgłoszę się do niego, zaraz po głosowaniu, po wynik losowania totolotka” – odparł Adam Szejnfeld.

„Jedną z najbardziej, a może i najbardziej poszkodowaną w tym kryzysie branżą, jest turystyka i wszystkie firmy z nią współpracujące. Zamknięte są hotele, samoloty prawie nie latają, turystów z zagranicy ze świecą szukać, a i tych krajowych jest jak na lekarstwo. Piloci i przewodnicy praktycznie nie mają pracy, przychodów, nie mają z czego żyć. A państwo proponujecie, żeby tylko uwzględnić tylko pomoc dla przewodników w muzeach. Pragnę powiedzieć wszystkim w PiS: jeśli chcecie pomagać biednym ludziom, to nie dzielcie ich na lepszy i gorszy sort, bo tak poprosił resortowy kolega, który chce dobrze wypadać na spotkaniach z pracownikami” – dodał.

W głosowaniu Senat przyjął poprawki Adama Szejnfelda (59 i powiązane), co uniemożliwiło głosowanie nad poprawkami Krzysztofa Mroza (71 i powiązane).

Dla pilotów i przewodników jednorazowe postojowe

Zarówno strona rządowa, jak i Senat, poparli jednak poprawkę senator Marii Koc, Adama Szejnfelda, i Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, zakładającą przyznanie pilotom i przewodnikom jednorazowego dodatkowego postojowego na miesiąc. Ta ma szansę na nieodrzucenie w Sejmie.

Treść wszystkich poprawek znajduje się w druku senackim nr 262 Z.

Projekt zostać przegłosowany w Sejmie na najbliższym posiedzeniu.

Rząd nie poparł w Senacie rozszerzenia wsparcia dla turystyki, wyjątkiem autokary i piloci

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center