Port Lotniczy Wrocław: blisko 3,9 mln pasażerów w 2023 roku

fot. Port Lotniczy Wrocław

Port Lotniczy Wrocław zakończył 2023 rok z najwyższą w historii liczbą obsłużonych podróżnych. Rekordowe wyniki miesięczne dały łącznie 3 891 553 pasażerów.

Na wzrost liczby pasażerów wpływ miało zwiększenie częstotliwości połączeń w najbardziej popularnych kierunkach. W siatce połączeń pojawiły się też nowe kierunki lotów jak marokański Agadir, hiszpańska Walencja czy bezpośrednie połączenie z Seulem, które od listopada jest wizytówką wrocławskiego lotniska.

„To był najlepszy rok w historii Portu Lotniczego Wrocław. Przez dwanaście kolejnych miesięcy biliśmy rekordy. Nie było miesiąca, w którym nie poprawiliśmy wyniku z 2019 roku. Co ważne, cały czas dbaliśmy o jak najwyższe standardy obsługi pasażerów. Dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników portu, poprawiliśmy dotychczasowy rekord o blisko 350 tys. To powód do dużej dumy, ale jednocześnie motywacja, żeby w 2024 roku przebić z nawiązką granicę 4 mln obsłużonych podróżnych. Przed nami rok pełen wyzwań. Poza rozbudową siatki połączeń rozpoczniemy inwestycję w infrastrukturę lotniskową, która pozwoli nam w kolejnych latach osiągać jeszcze lepsze wyniki” – mówi Cezary Pacamaj, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław.

Warszawa, Antalya i Londyn

W 2023 roku Port Lotniczy Wrocław obsługiwał regularnie połączenia łącznie dziewięciu linii lotniczych oraz przewoźników czarterowych. Wśród najpopularniejszych przewoźników znalazły się Ryanair, Wizzair, PLL LOT czy Lufthansa. Najbardziej dynamiczny wzrost zainteresowania pasażerów odnotowali tour operatorzy. Liczba podróżnych obsłużonych przez port w ramach lotów czarterowych wzrosła o blisko 24 proc. w porównaniu z 2019 rokiem.

Największym zainteresowaniem wśród połączeń krajowych cieszyła się Warszawa. W zagranicznych kierunkach wyróżniała się Antalya. Z połączeń z tureckim kurortem, dzięki lotom czarterowym skorzystało ponad 221 tys. podróżnych. W segmencie połączeń niskokosztowych najwięcej operacji zrealizowano do Londynu Stansted (212 tys. podróżnych).

Plany na 2024? Rozbudowa portu

Bodźcem do bicia rekordów w kolejnych latach będzie planowana rozbudowa portu. W 2024 roku rozpoczną się prace związane z największą w polskiej historii inwestycją w strefę operacyjną lotniska. Realizowana przy dofinansowaniu z funduszy UE rozbudowa pozwoli zwiększyć przepustowość portu. Cały czas trwają także prace nad rozwojem letniej siatki połączeń, a w rozkładzie lotów na stałe zagoszczą nowe kierunki, takie jak Helsinki, Marsylia i wracające do oferty Oslo oraz Kopenhaga.

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center