LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

piątek, 13 październik 2017 12:46

80 lat Gromady

Napisane przez MG
Dom Chłopa w Warszawie Dom Chłopa w Warszawie archiwum Gromady

Z firm hotelarskich z długa tradycją w Polsce, dDzisiaj na "placu boju" pozostała jedynie GROMADA. Spółdzielnia, bo taki jest jej  statut, utworzona została w 1937 roku.

Okrętem "flagowym" GROMADY jest z pewnością  hotel " Centrum" , przez większość nie tylko Warszawiaków nazywany "Domem Chłopa". Jego powstania domagali się rolnicy na zjeżdzie w 1912 r.
W okresie międzywojennym napłynęły już pierwsze darowizny, lecz hotel powstał dopiero w 1956 r. dzięki decyzji rządu.
Twórcą obiektu był słynny architekt prof. Bohdan Pniewski, autor między innymi pensjonatu "Patria"dla Jana Kiepury
w Krynicy Górskiej. Projektant zainspirował się luksusową architekturą włoską lat 50-tych. Dach przypomina kołyszący się na wietrze łan zboża.

Niewiele osób wie, że początkowo "Dom Chłopa" miał stanąć na Polach Mokotowskich, póżniej planowano wybudowanie go na miejscu gdzie obecnie znajduje się Pałac Kultury i Nauki. Ostatecznie wybudowano go na pl. Napoleona czyli obecnie na pl. Powstańców Warszawy.
Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 września 1961 r.

"Dom Chłopa" od samego początku był pomyślany nie tylko jako hotel ale także jako miejsce pełniące rolę społeczną-kulturalną, dlatego utworzono bibliotekę, czytelnię, świetlicę, w których udzielano porad rolniczych, prawnych a nawet lekarskich. Gruntowny remont przeprowadzono w 1978 r. także hotel mógł przyjąć 565 gości. To tu odbywały się spotkania warszawskie, występował kabaret "Złoty Kłos" oraz nagrywano audycję radiową "Fakty i Kontakty".
Niewątpliwie wizytówką "Domu Chłopa"  są słynne murale we wnętrzach i w patio, zaprojektowane przez Hannę i Gabriela Rechowiczów. Ostatnio zostały sfilmowane przez telewizję japońską jako unikalne w skali światowej.

Obecnie "Dom Chłopa " posiada 319 pokoi w klasie standard, biznes, biznes plus oraz apartamenty. Hotel posiada także restaurację, karczmę z wyśmienitą kuchnią polską, drink bar i  6 sal konferencyjnych.
Mocną stroną obiektu jest jego położenie tuż obok ul. Nowy Świat, Krakowskiego Przedmieścia i PKiN.