Minister Lasek – Dom Marek to koncept gospodarczy

AGA

Dom Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych zintegruje lokalnych przedsiębiorców, podniesie poziom wiedzy i umiejętności zarządzania – powiedział minister Dawid Lasek podczas I Forum Promocji Turystycznej, organizowanego przez portal WaszaTurystyka.pl.

W wystąpieniu otwierającym I Forum Promocji Turystycznej zorganizowane przez portal WaszaTurystyka.pl, minister Dawid Lasek przedstawił założenia projektu Dom Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych.

Powiedział m.in.: „Od wielu lat nie da się tak naprawdę nic powiedzieć nowego, o tym, jak ma wyglądać polska turystyka. Wszyscy jesteśmy zgodni, że powinna być ona jeszcze większym wsparciem dla gospodarki, że wzrost jej udziału w PKB powinien być bardziej dynamiczny…

W tym roku mieliśmy wyjątkowo udaną sytuację w turystyce krajowej. Te wyniki nie było do końca zdeterminowane tylko naszymi działaniami, w dużej mierze są rezultatem sytuacji w geopolityce, z kwestiami związanymi z bezpieczeństwem. To nie potrwa wiecznie. Te destynacje, które obecnie uważane są za mniej bezpieczne, niedługo wrócą do gry, włączą się w konkurencję i Polacy, którzy w tym roku wybrali na wypoczynek Polskę, będą chcieli wyjeżdżać znowu do tych krajów.
Musimy sobie odpowiedzieć na pytania: w jaki sposób zmienić nasze podejście do gospodarki turystycznej, w jaki sposób przygotować się do większej konkurencji, co trzeba zrobić, by turystyka stała się stabilnym filarem całej gospodarki?
Mija właśnie pół roku mojej pracy w MSiT i mogę jedno powiedzieć – współpraca z parlamentem jest ponadstandardowa, zarówno w podkomisji ds turystyki kierowanej przez posła Grzegorza Janika, jak w tej szerszej komisji do spraw sportu i turystyki..
Projekt, którego założenia przedstawię, Dom Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych, nie będzie panaceum na wszystkie bolączki polskiej turystyki.
Jest element strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Jeśli strategia zostanie przyjęta przez rząd, Dom Marek będzie oficjalnym elementem tej strategii na najbliższe lata.

Dom Marek jest strategiczna koncepcją techniczno-gospodarczą organizacji polskiej oferty turystycznej. To, ze jest to koncept głównie gospodarczy wynika z faktu, że dla nas turystyka jest gospodarka.
Projekt będzie angażował, aranżował, integrował zasoby nie tylko stricte turystyczne, ale i inne, które będą kooperować w tworzeniu marek lokalnych.
To nie jest mechanizm promocyjny, kolejny portal. To koncept gospodarczy nakierowany na poziom lokalny. Ma stworzyć fundament polskiej turystyki na poziomie kreowania lokalnych produktów, które będą dobrze zarządzane i będą na najwyższym poziomie.

Nie będzie to żadna konkurencja dla POT. My chcemy się zająć praca od podstaw. Po trzyletnim okresie próbnym, dostosujemy promocję do tego, co będziemy chcieli promować i sprzedawać.
Dom Marek to system gospodarczy, który ma zintegrować lokalne zasoby.
Zakładamy, że w 2020 roku, wskaźniki dotyczące turystyki będą dużo wyższe od tegorocznych. Chcemy twardo udowodnić, że turystyka wzmacnia gospodarkę kraju.

Realizacja projektu nastąpi w dwóch etapach. Pierwszy – faza przygotowania – rozpocznie według założeń w styczniu 2017 roku. Chcemy dokonać audytu potencjału markowego. Trzeba pamiętać, że pewna przeszkodą w tworzeniu marek terytorialnych jest fakt, że Polska jest podzielona administracyjne w sposób, który dzieli niektóre naturalne marki pomiędzy województwa. Wiemy, że często brakuje dobrej współpracy na poziomie wojewódzkim lub gminnym. Będziemy nad poprawą tej sytuacji pracować.

Druga faza – realizacji – jeśli pozwolą na to pieniądze, będzie polegała na wdrażaniu marek, włączaniu ich na rynki zagraniczne. Oczywiście, będzie potrzebny jakiś operator do obsługi Domu Marek. Będziemy pracować nad tym, by optymalizować jego działania do określonych celów. Na poziomie lokalnym, terytorialnym będą budowane marki, za nimi będą się kryły konkretne produkty. I tę zbudowaną ofertę będziemy kierować na rynek krajowy i na rynki zagraniczne.

Co do kryteriów doboru partnerów projektu, to dwa będą najważniejsze: gwarancja jak najwyższej jakości i zdolność do współpracy.
Jakie korzyści przyniesie Dom Marek? Większą aktywność w terenie, współpracę na poziomie lokalnym usługodawców, producentów, sprzedawców, rzemieślników; wzrost gospodarczy w dziedzinach związanych z turystyką; wzmocnienie działań eksportowych polskiej oferty turystycznej – chcemy wykorzystać dobre doświadczenia ZOPOT-ów; większe zainteresowanie inwestorów i doprowadzenie do sytuacji wzorcowej: turysta=inwestor=miejsca pracy; większy poziom wiedzy i umiejętności zarządzania, podwyższenie poziomu edukacji.”

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center