Malta dla smakoszy

archiwum MTA

Oferta kulinarna Malty jest niezwykle różnorodna. W tradycyjnej maltańskiej kuchni widać wpływy Wenecjan, Arabów, Francuzów, Anglików i Włochów. W potrawach widać także wpływy afrykańskie: głównie dotyczy to przypraw pochodzące z Libii, Tunezji, Maroka i Egiptu.

Stefan Hogan, szef kuchni w hotelu Corinthia Hotel Palace and Spa, powiedział: „Malta zawsze była pożądaną ziemią. Przez wieki ludzie chcieli kolonizować wyspę ze względu na jej strategiczne położenie – w centrum Morza Śródziemnego. Uważamy, że kraj leży na skrzyżowaniu dróg między Europą i Afryką, co odzwierciedla się w naszej kulturze, jedzeniu i kuchni. Są to potrawy związane z morzem albo proste produkty „z ziemi”, które przyrządzamy z dużą ilością miłości i troski. Uwielbiamy gościć ludzi w naszym domu i gotować dla nich, to jest w naszych genach. Tak samo jest w restauracjach. Czujemy, że gotujemy dla przyjaciół, gdziekolwiek oni są.
Tradycyjne dania kuchni maltańskiej są naprawdę proste. Typowym daniem maltańskim był potrawka warzywna z serem i jajkami. Wykorzystywane były podstawowe, łatwo dostępne składniki, tak, aby każdy mógł wyżywić całą rodzinę.”

Lokalne specjały

Co musi spróbować turysta przybywający na Maltę po raz pierwszy?

Hogan stwierdził: „Istnieje kilka ulubionych potraw lokalnych, które każdy odwiedzający Wyspę musi spróbować. Jest to przede wszystkim tradycyjny maltański gulasz z królika, długo uważany za danie narodowe. Przygotowywany z dodatkiem lokalnych warzyw i ziół, uwarzony w soczystym sosie z czerwonego wina i pomidorów. Myślę, że turyści również zdecydowanie muszą spróbować ślimaków. Mają one dość silny smak ponieważ są one przyrządzane z czosnkiem, pietruszką, dużą ilością oliwy z oliwek. Wiele restauracji przyprawia je jeszcze lokalnym piwem. Ślimaki francuskie mają więcej czosnku i masła. Ślimaki maltańskie mają przyprawy, które były powszechne w północnej Afryce”.

Raj dla miłośników sera

Na samą myśl o maltańskim owczym serze można zrobić się głodnym. Przez mieszkańców nazywane gbejniet, są małe, okrągłe i smakowite, wytwarzane z mleka owczego, soli i podpuszczki. Ręczna produkcja sera to niezwykle żmudny proces, który często wykonywany jest w rodzinach od pokoleń. Ser dodawany jest niemal do każdego posiłku w wersji świeżej, suszonej albo solonej.

Owoce morza

Owoce morza można spotkać w każdej, nawet najmniejszej maltańskiej knajpce.

Jednak jest kilka miejsc, które wyróżniają się na tle innych. Szczególnie warto pamiętać o Marsaxlokk, miejscowości położonej w południowo-wschodniej części Malty. Jest ona znana wśród koneserów morskich przysmaków. Restauracja Ta’Victor, położona tuż nad brzegiem morza, jednak oddalona od typowo turystycznych miejsc, oferuje jedne z najsmaczniejszych maltańskich dań z owoców morza. Właściciel i kucharz Victor, zmienia swoje menu każdego dnia w zależności od tego, jakie owoce morza są dostarczane przez miejscowego rybaka.

Chleb i ciastka

Pieczywo i ciastka są na Malcie punktem obowiązkowym. Nie można przejść ulicą bez natknięcia się na tętniącą życiem piekarnię, z której unosi się zapach ciepłego, upieczonego przed chwilą, chleba. Rano, wyśmienicie smakuje ze świeżo parzoną kawą. Nie można także pojechać na Maltę i nie skosztować lokalnych pastizzi. Są to ręcznie wykonane ciastka w kształcie zbliżonym do naszych pierogów o rozmaitym nadzieniu. Najbardziej popularne nadzienia to groszek lub ser ricotta.

Valetta – łączy wszystkie smaki

Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu aby zwiedzić cały kraj, koniecznie wybierz się do stolicy – Valetty. Miasto otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2018 oraz w całości wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to także obowiązkowy punkt na kulinarnej mapie kraju: restauracji, kawiarni, barów, piekarni, winiarni o różnym standardzie jest bez liku. Jednak każdy odwiedzający, koniecznie musi odwiedzić targ spożywczy Is-Suq Tal-Belt. Jest to miejsce, w którym nie tylko można spróbować jednych z najsmaczniejszych dań w kraju, ale także poczuć atmosferę fascynującej przeszłości stolicy. Targ został zbudowany w XIX wieku jako pierwszy na Malcie budynek wykonany w większości z żelaza. Do dziś mieszkańcy kupują makarony i przetwory owocowe pod arkadami starych ruin, a nowoczesne wnętrza eleganckiego supermarketu odzwierciedlają jego barwną historię. Na górze targu znajdują się restauracje, w których można spróbować najlepszych i najświeższych dań kuchni maltańskiej: od świeżo złowionych ryb, sera owczego po luksusowe lody.

Malta jest wyjątkową kierunkiem kulinarnych podróży, podczas której łączą się zmysły smaku, zapachu i wzroku.

Hogan dodał: „Mieszkańcy Malty mają ogromną ochotę do dzielenia się swoim wspaniałym krajem z odwiedzającymi, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie. Myślę, że Malta ma wiele rzeczy, które sprawiają, że jest to wyjątkowe miejsce dla podróżników. Przyjeżdżasz tu na tydzień i możesz zwiedzać całą wyspę – mamy piękne morze, dobre jedzenie, bogatą kulturę i historię. Jest to miszmasz wszystkich tych kultur, które przez lata skolonizowały nas i odcisnęły piętno na naszej kulturze. Ale wciąż udało nam się zachować własną tożsamość i język, a także nasze przekonania i tradycje. To naprawdę wyjątkowe miejsce.”