Małopolska zaprasza na wirtualne rozpoczęcie sezonu

Małopolska zaprasza na wirtualne rozpoczęcie sezonu turystycznego
Wirtualna inauguracja sezonu letniego w Małopolsce

Po raz pierwszy w historii inauguracja letniego sezonu turystycznego w Małopolsce odbędzie się wirtualnie. Gospodarzem inauguracji 16 maja będzie Schronisko Koliba na Łapsowej Polanie.

Wydarzenie prowadzić będzie będzie Hanka Wójciak – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, aktorka, góralka z Zakopanego. Jest także liderką i założycielką Kapeli Hanki Wójciak znanej także z programu „Pod Tatrami” emitowanego na antenie TVP3 Kraków.

Urokliwe schronisko

Samo schronisko „Koliba” jest miejscem niezwykłym. Budynek początkowo służył jako bacówka dla pasterzy, w latach 70-tych XX w. był schroniskiem PTTK, ale jako prywatne schronisko górskie „Koliba” na Łapsowej Polanie funkcjonuje od 2017 roku. Po generalnym remoncie, zrobionym własnymi rękoma jej założycieli „Koliba” prezentuje się obecnie jako jedno z najbardziej urokliwych schronisk. Miejsc sypialnych ma obecnie 24. Na każdego turystę czeka tu nie tylko nocleg, ale i pyszne jedzonko, oraz przyjazna górska atmosfera.

Inauguracja sezonu letniego odbędzie się w Kolibie na Łabsowej
Koliba na Łapsowej/fot. archiwum MOT

W ramach wydarzenia pokazany będzie jeden z najsłynniejszych przysmaków tego miejsca. Przy „Kolibie” znajduje się też wiata i miejsca ogniskowe, idealne na spędzenie ciepłego letniego wieczoru. Z polany przed „Kolibą” roztacza się fantastyczna panorama na Tatry. W krótkim czasie można odwiedzić sąsiednie atrakcje takie jak Stare Wierchy, Bukowina Obidowska, czy najwyższy szczyt Gorców – Turbacz.
Do schroniska „Koliba” na Łapsowej Polanie, które będzie miejscem centralnym wydarzenia najkrótsza droga prowadzi z Nowego Targu.

Nauka bezpieczeństwa w górach

W ramach Inauguracji Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce wystartuje m.in. projekt „W małopolskich górach bezpieczniej!”, który jest dofinansowany przez Ministerstwo Rozwoju. Ratownicy górscy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypomną podstawy zasad bezpiecznego zachowania w górach.
W ciągu całego roku 2020 Małopolska Organizacja Turystyczna zrealizuje m.in. 10 krótkich filmików instruktarzowych prezentujących w sposób przystępny zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z uroków gór. Edukatorem bezpieczeństwa w górach będzie Edward Lichota – Zastępca Naczelnika TOPR, międzynarodowy przewodnik górski.

Podczas inauguracji sezonu letniego będzie również szlak wokół Jeziora Czorsztyńskiego oraz Szlak Wokół Tatr a także trasa VeloDunajec, która powstała z inicjatywy Województwa Małopolskiego w ramach zintegrowanej sieci tras rowerowych VeloMałopolska.

Kamera odwiedziła również Flisaków Pienińskich organizujących spływy Dunajcem.

Koncerty muzyczne

Kolejnym punktem wydarzenia będzie inauguracja cyklu koncertów „Księżycowe Granie”, które odbywać się będą w schroniskach górskich w Małopolsce do jesieni 2020 roku. W ramach pierwszego koncertu wystąpi Dikanda – uznany na rynku muzycznym zespół grający world music.

Balony na finał

Finałem wydarzenia będzie start balonów na ogrzane powietrze! (realizowany przy korzystnych warunkach atmosferycznych). Start balonów odbędzie się z Łapsowej Polany niedaleko schroniska „Koliba”.

Tuż przed wylotem rozstrzygnięty zostanie Konkurs Małopolska startuje.!, w którym nagrodą jest rejs balonem nad Małopolską.

Informacje o konkursie można znaleźć na Facebooku w wydarzeniu „Wirtualna Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce”, które organizowane jest na profilu Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Konkurs trwa do 14 maja i polega na przesłaniu zdjęcia lub grafiki, wykonanej w domu lub plenerze i obrazującej kreatywną interpretację zdania: Jak tęsknisz za Małopolską?

Transmisja online z wydarzeń w schronisku „Koliba” na Łapsowej Polanie, odbędzie się o godz. 19.00 na Facebooku.