Las Pokoju w Ardenach

fot. AG

Ponad cztery tysiące drzew poświęconych żołnierzom i cywilom, którzy zginęli w Ardenach zimą 1944-45, tworzy las, który widoczny z lotu ptaka odzwierciedla symbol UNICEF – matkę z dzieckiem. Bois de la Paix, to jedno z miejsc, które trzeba odwiedzić w belgijskiej Walonii.

W pobliżu wioski Bizory, 4 kilometry do słynnego miasteczka Batsogne w Belgii, 11 czerwca w 1994 roku w 50. Rocznicę bitwy o Areny posadzono cztery tysiące drzew. Poświęcono je amerykańskim weteranom walk, uczestnikom belgijskiego ruchu oporu oraz cywilom, którzy wtedy zginęli. Każdy z weteranów, którzy wrócili na belgijską ziemię po 50 latach mógł sobie wybrać swoje drzewko. Stąd w całym lesie każde drzewko „podpisana” jest tabliczką z nazwiskiem żołnierza i jednostką, w której walczył. Wśród drzew dominują brzozy, buki i dęby.

fot. AG

Oprócz tego, wokół żwirowej alejki tworzącej okręg posadzono drzewa symbolizujące miasta szczególnie umęczone podczas I i II wojny światowej – Polskę „reprezentowała” początkowo Warszawa, obecnie jest także drzewo Lublina. Pobliskie Bastogne posiada swój orzech – to nawiązanie do słynnego słowa wypowiedzianego przez generała McSuliffe’a w odpowiedzi na niemiecką propozycję poddania się.

W 202 roku posadzono dwa drzew symbolizujące dwie części Jerozolimy – wschodnią i zachodnią. W 2012 roku zaś posadzono 26 dębów, ku czci dzieci zastrzelonych przez szaleńca w małej szkole w Stanach Zjednoczonych.

Lasek jest czynny cały rok, dojechać tam można drogą E411, E25 i N4 – zjazd Bastogne i następnie w kierunku Mardasson i Bizory. Można dojechać również autobusem z Bastogne (4 kilometry).

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Memoriał Mardasson ku czci Amerykanów walczących w Ardenach