Festiwal „Szlakiem wody” 22 marca w Hydropolis

Z okazji Światowego Dnia Wody 22 marca 2024 Hydropolis oraz kolektyw Outriders zapraszają na festiwal „Szlakiem wody”. Tegorocznym obchodom święta przyświeca motto „Woda dla pokoju”.

Za program festiwalu odpowiada kolektyw reporterski Outriders, który przygotował autorską agendę, wzorowaną na koncepcie Festiwalu Outriders. Wydarzenie będzie okazją do wielu nietuzinkowych spotkań, w trakcie których prelegenci nie tylko przyjrzą się temu, czym jest i czym może być woda z różnych perspektyw, ale też zaproszą do dyskusji o tym, jak na nią patrzeć. I co z tą wiedzą zrobić.

Wszystko zaczyna się od wody

Hasła zmian klimatu i topniejących lodowców mogą w Polsce wydawać się wręcz kliszowe, ale dla osób, które znikanie lodu obserwują na co dzień, są namacalnym znakiem tego, co nieodwołalnie odchodzi w przeszłość. O tym, w kontekście indyjskich Himalajów, opowie Katarzyna Mazurkiewicz, twórczyni Festiwalu Terra, oraz – z perspektywy Islandii – Maciej Budzich i Monika Krauze, twórcy Projektu Islandia.

Woda to zasób. I to zasób niezastępowalny niczym innym. Na pytania, dlaczego jest jej coraz mniej i jak wielkie konsekwencje z tym się wiążą, odpowie Szymon Opryszek, autor książki Woda. Historia pewnego porwania oraz reporterka Jagoda Grondecka, która opowie o przypadku Afganistanu i Azji Centralnej.

Spojrzymy na wodę także z bliższej nam perspektywy: o Odrze i życiu rzeki po katastrofie będzie mówić Dorota Serwecińska z WWF. Do podejmowania działań, wytrwałości, aktywizmu i walki o to, co naprawdę ważne, ma sens zachęci Piotr Bednarek ze Stowarzyszenia Wolne Rzeki. Przywoła przykład Vojsy – rzeki w Albanii, która rok temu w całości stała się parkiem narodowym.

Program festiwalu

17.30 – zwiedzanie Hydropolis z przewodnikiem
18.30 – rozpoczęcie Festiwalu
18.40 – 19.00 – Katarzyna Mazurkiewicz: Co z tym śniegiem? Zmiany w indyjskich Himalajach
19.00 – 19.20 – Szymon Opryszek – Zanim nadejdzie Dzień Zero
19.20 – 19.40 – Dorota Serwecińska – O czym szumią wierzby nad Odrą?
19.40 – 20.00 – przerwa
20.00 – 20.20 – Piotr Bednarek – Jak rzeka Vjosa w Albanii została parkiem narodowym i co z tego wynika
20.20 – 20.40 – Jagoda Grondecka – Talibowie i H2O. Czy Afganistan i sąsiedzi pogrążą się w wodnym konflikcie?
20.40 – 21.00 – Maciek Budzich i Monika Krauze – Lodowce Islandii
21.00 – rozmowy i spotkania w kuluarach

W trakcie festiwalu będzie można także zwiedzić wystawę główną Hydropolis z przewodnikiem/przewodniczką w cenie biletu!

Kiedy: 22 marca 2024 r., godz. 17.30
Gdzie: Hydropolis
Bilety: https://bilety.hydropolis.pl
Partnerami wydarzenia są Credit Agricole Bank Polska i członek Rady Naukowej Hydropolis – Dominik Dobrowolski