Bogata oferta turystyki silver na Mazowszu

Fot. pixabay

Wiek to jedynie stan umysłu. A skoro tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z bogatej oferty wypoczynkowej Mazowsza przygotowanej specjalnie z myślą o seniorach. W regionie znajduje się wiele atrakcji i miejsc gotowych na przyjęcie turystów z nieco wyższą liczbą na metryce.

Planowanie wypoczynku dla seniorów wygląda w praktyce nieco inaczej niż dla młodszych podróżników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę te aspekty, które sprawią, że podróż będzie przyjemna i bezpieczna dla osób starszych. Chodzi np. o dostępność opieki medycznej, łatwość poruszania się po danym miejscu, dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób starszych. Przykładem takiego miejsca może być Warszawa, bogata w atrakcje turystyczne, a jednocześnie przyjazna dla seniorów. Istotną rolę odgrywa także transport i – nie ma co ukrywać – cena wypoczynku czy dojazdu. Tu z pomocą przychodzą różnorodne programy dedykowane osobom starszym lub z niepełnosprawnościami.

Tanie podróżowanie i nie tylko

Wśród nich warto wymienić Mazobilet – ofertę nie tylko dla starszych, która umożliwia podróżowanie bez ograniczeń przez cały weekend po Warszawie i Mazowszu pociągami Kolei Mazowieckich, WKD i SKM, a także metrem, tramwajami i autobusami. Obowiązuje od piątku o godz. 19:00 do godz. 8:00 w poniedziałek oraz w okresie tzw. długich weekendów. Cena Mazobiletu dla jednej osoby wynosi 49,00 zł, a dla grupy od 2 do 5 osób – 99,00 zł.

W tym roku przedłużono także ofertę dla osób niepełnosprawnych – mowa o bilecie do muzeum lub teatru za 1 zł. Jest to kontynuacja programu samorządu województwa „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”, znanego jako Program N. Ma on ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty 28 mazowieckich instytucji kultury – instytucji teatralnych i widowiskowych (np. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”), skansenów (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), a także muzeów (np. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce czy Muzeum Mazowieckie w Płocku). Wsparcie otrzymają także kluby seniora i domy opieki (program Senior+), dzięki czemu turyści silver mogą skorzystać z oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej.

Specjalnie dla seniorów

Oprócz wspomnianych wyżej programów co roku samorządy województwa mazowieckiego (miasta, gminy itp.) przygotowują specjalną ofertę dla „srebrnych” turystów. Mogą to być wycieczki autokarowe (jak np. zeszłoroczny cykl „Poznajemy Twórców Kultury Mazowsza – wycieczki autokarowe dla seniorów”), w ramach których seniorzy poznają Mazowsze Chopina czy Mistrza Jana – śladami poety z Czarnolasu. W ramach akcji „Poznajemy Mazowsze” organizowano w zeszłym roku wycieczki np. do Żyrardowa czy Muzeum Wsi Radomskiej. Co ważnej – ta ostatnia akcja trwa także w bieżącym roku. Bezpłatne wycieczki dla seniorów do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu organizują m.in. Marki, Ursynów i inne mazowieckie gminy i miasta.

Ciekawą opcją są też październikowe weekendy z kulturą. Przedsięwzięcie ma zasięg ogólnopolski, a jego celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym swojego regionu, miasta czy okolicy. Akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu trwa już od blisko 10 lat, a w zeszłorocznej edycji wzięło udział ponad 400 instytucji z całego kraju (za wejście do różnorakich instytucji kultury wystarczyło zapłacić 2 zł).

Również w październiku, dzięki dofinansowaniu samorządu województwa mazowieckiego po raz kolejny odbędzie się Parada Seniorów i Senioriada – w ramach Płockiego Miesiąca Seniorów. Choć projekt skierowany jest do mieszkańców nadwiślańskiego grodu, to wziąć w nim udział może każdy. Dla przypomnienia – 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, natomiast 20 października – jego europejski odpowiednik.

Mazowieckie atrakcje dla każdego

Co zatem każdy senior powinien zobaczyć na Mazowszu? Wiadomo, że zgiełk wielkiego miasta może zmęczyć nawet najwytrawniejszego turystę. Dlatego warto poszukać na Mazowszu miejsc, gdzie można rozkoszować się pięknem przyrody i zaznać spokoju. Pierwszym punktem będzie z pewnością Puszcza Kampinoska. To jeden z najpiękniejszych rejonów w kraju, ciekawy pod względem krajobrazowym, przyrodniczym i historycznym. Na uwagę zasługują wysokie piaszczyste wydmy, dzięki którym Kampinoski Park Narodowy trafił na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Bliski kontakt z przyrodą i szansę na obserwowanie natury umożliwia gęsta sieć szlaków, oznakowanych, oznaczonych kolorami i opisanych szczegółowo na stronie internetowej Puszczy Kampinoskiej. Część z nich ma charakter tras spacerowych.

Z kolei Zalew Zegrzyński to świetne miejsce na wypady weekendowe. Dobrze rozwinięta sieć dróg dojazdowych wiąże leżące nad nim miejscowości bezpośrednio z Warszawą. Nad brzegami jeziora działają liczne porty, stanice wodne, ośrodki wczasowe konferencyjne i domy wypoczynkowe. Akwen wyśmienicie nadaje się do uprawiania sportów wodnych. Od końca wiosny do późnej jesieni goszczą tutaj amatorzy żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu, wioślarstwa, kajakarstwa. Także pasjonaci wędkarstwa znajdą tu coś dla siebie.

Odrobina historii

W wersji spacerowej warto odwiedzić np. Modlin. Tamtejsza twierdza jest porównywana z francuskim Verdun. Cytadela wraz z koszarami to jeden z najdłuższych budynków na świecie. Z tarasu widokowego na Wieży Tatarskiej można podziwiać malownicze ujście Narwi do Wisły oraz ruiny trudno dostępnego, bo leżącego na wyspie, XIX-wiecznego spichlerza obronnego. Spacer wzdłuż murów cytadeli można uwieńczyć obiadem w restauracji w jednej z bram twierdzy.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to wyjątkowe miejsce ukazujące życie wsi mazowieckiej w XIX i XX wieku. Wśród 80 budynków znajdziemy tu zagrody chłopski, pojazdy konne, kuźnię i pokazy kowalstwa, dwór szlachecki, kościół, kaplicę, a także ponad 200-letnią karczmę „Pohulankę”, której wnętrza upodobali sobie filmowcy. W Sierpcu warto zatrzymać się także na rynku, aby zwiedzić ponad 150-letni ratusz oraz jeden z najstarszych kościołów na Mazowszu.

Będąc w województwie mazowieckim, warto wybrać się do Płocka. Ze Wzgórza Tumskiego rozciąga się wspaniały widok na Wisłę. Dla miłośników historii i architektury sporą atrakcją będzie zwiedzanie 900-letniej katedry z kopią słynnych Drzwi Płockich – arcydzieła sztuki romańskiej z XII wieku (oryginał znajduje się w Nowogrodzie Wielkim). Muzeum Mazowieckie zachwyci turystów odtworzonymi wnętrzami mieszkań w stylu secesji i art deco z przełomu XIX i XX wieku.

Na koniec coś wyjątkowego – Otwock. Tu można poczuć klimat przedwojennego letniska, do którego przed wojną zjeżdżali warszawiacy na letni odpoczynek. Zachowały się wyjątkowe wille drewniane w stylu świdermajer, nawiązującym do architektury szwajcarskiej. Znajdziemy tu słynne świedermajery – jak np. dawne Uzdrowisko Gurewicza, jeden z największych domów drewnianych w Europie. Natomiast 10 km od Otwocka, w Otwocku Wielkim, warto zobaczyć barokowy pałac, jedną z najlepiej zachowanych polskich siedzib magnackich.

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój

A skoro Otwock, to koniecznie trzeba wspomnieć Konstancin-Zdrój, czyli uzdrowisko dla seniorów. Do ich dyspozycji oddano tu profesjonalną bazę sanatoryjną i lokalową. Wyjątkowy klimat miejscowość zawdzięcza lasom sosnowym i naturalnym złożom solanki. Wzbogaca go spektakularna tężnia solankowa, czyli inhalatorium na wolnym powietrzu, wybudowana pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Wokół rozciąga się Park Zdrojowy z licznymi trasami spacerowymi. W Uzdrowisku Konstancin-Zdrój panują świetne warunki leczenia czy rehabilitacji osób starszych: spokój, cisza i bliskość natury sprzyjają rekonwalescencji i szybszemu powrotowi do zdrowia. Z jego walorów można skorzystać na podstawie skierowania od lekarza zaakceptowanego przez NFZ. Jednak coraz większą popularnością cieszą się prywatne turnusy dla seniorów.

Na łonie natury

A skoro o wypoczynku na powietrzu mowa, to koniecznie trzeba wspomnieć o wrzosowisku Mostówka. Wydmy porośnięte kwitnącymi wrzosami to wyjątkowo wdzięczne miejsce na wspólną sesję zdjęciową, a także obserwację motyli. W tej samej okolicy warto też zaplanować grzybobranie ze znajomymi. O parku w Konstancinie-Jeziornie była już mowa, ale trzeba też wspomnieć o ogrodzie botanicznym PAN w Powsinie, w którym znajduje się Narodowa Kolekcja Róż. Tu, w otoczeniu niezwykłej flory, kilka razy w roku organizowane są koncerty pianistyczne. Na ryby najlepiej wybrać się na Górki Szymona nad rzeką Jeziorką. W okolicy każdy znajdzie coś dla siebie: jest miejsce na piknik i plażowanie, a miłośnicy nordic walking mogą udać się na jedną z tutejszych tras lub organizowane spacery historyczno-krajobrazowe. Niedaleko znajduje się stacja Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej, którą dojedzie się z Piaseczna do Tarczyna.

Artykuł sponsorowany