ICAO: o 1,2 mld mniej pasażerów lotniczych do września 2020

icao mniej pasażerów lotniczych
fot. Photo by Eduardo Velazco Guart / Unsplash

W porównaniu z prognozami dla roku 2020, do września liczba pasażerów w międzynarodowym ruchu lotniczym może w sumie spaść o 1,2 mld. To najnowsza prognoza organizacji ICAO, działającej przy ONZ.

Według prognoz ekspertów International Civil Aviation Organization (ICAO), również dostępność połączeń i miejsc w samolotach drastycznie spadnie. W porównaniu z zeszłorocznymi przewidywaniami dla trzech pierwszych kwartałów 2020, może to być spadek o dwie trzecie. W okresie od stycznia do września 2020 przychody wiodących przewoźników lotniczych mogą spaść o kwoty sięgające od 160 mld dolarów do 253 mld. Straty będą zależały od tego, kiedy lotnictwo zacznie się odradzać.

W Azji jest już gorzej niż po SARS

Pod względem przychodów i wydolności najbardziej ucierpi branża lotnicza w Europie i regionie Azji i Pacyfiku. Niewiele lepiej będzie w Ameryce Północnej. Podobnie wyglądają prognozy jeśli chodzi o redukcję liczby pasażerów. Największej można się spodziewać w Europie, szczególnie w szczycie turystycznego sezonu letniego, zaraz potem – w regionie Azji i Pacyfiku.

W tym ostatnim regionie wpływ kryzysu COVID-19 jest już większy niż epidemii SARS w 2003. Wtedy roczne przychody działających tam przewoźników spadły o 6 mld dolarów, a wskaźnik RPK (kilometr przychodu pasażerskiego) – o 8 proc.

ICAO ma dwa scenariusze powrotu

„Ponieważ nie ma jeszcze pewności co do czasu trwania i całej rozciągłości skutków pandemii, ICAO opracowało sześć różnych ścieżek odradzania się lotnictwa dla dwóch różnych scenariuszy. Pierwszy z nich zakłada, że pierwsze oznaki wyjścia z kryzysu będą widoczne pod koniec maja, drugi – że dopiero w trzecim kwartale 2020. Na ich podstawie przewidujemy, jakie mogą być krótkoterminowe skutki pandemii COVID-19” – napisał sekretarz generalny ICAO Dr. Fang Liu w komunikacie do krajów członkowskich organizacji.

Czytaj także: IATA: więcej przestrzeni w samolotach to koniec taniego latania