Europejskie festiwale kulinarne

HomeToGo, wyszukiwarka domów i apartamentów wakacyjnych, przygotowała zestawienie pięciu festiwali kulinarnych, uzupełnione o praktyczne rady dotyczące sposobów dotarcia na miejsce oraz szacunkowych kosztów pobytu.

Guernsey Food Festival (dependencja Korony Brytyjskiej)
Normandzka wyspa tuż przy francuskim wybrzeżu jest w Polsce jeszcze nieznaną atrakcją turystyczną. Niecodzienną atrakcją Festiwalu na Guernsey, który w tym roku obywa się w dniach 18-27 września, są między innymi dania inspirowane ulubionymi filmami znanych kucharzy. Pierwsze kroki w świecie kulinarnych różnorodności mogą tu stawiać nawet dzieci – część imprezy poświęcona jest najmłodszej publiczności. Wycieczka na Guernsey to jedyna w swoim rodzaju okazja do odwiedzenia miejsca o tak ciekawym statusie prawnym. Na podstawie dowodu osobistego możemy zobaczyć wyspę, która funkcjonuje pod tzw. dependencją Korony Brytyjskiej. Oznacza to, że większość mieszkańców będzie mówiła po angielsku, za zakupy zapłacimy funtami, ale tak naprawdę geograficznie będziemy znajdować się prawie we Francji.

Festiwal czekolady w Budapeszcie (Węgry)
Wrześniowy Budapeszt, za sprawą relatywnie młodego, kreatywnego „Sweet Days
– Chocolate and Candy Festival” przyciąga uwagę miłośników słodyczy z całej Europy.
W weekend 18-20 września rozsmakować się można w setkach rodzajach czekolady tworzonej przez pasjonatów. Poza degustacjami setek jej odmian, odwiedzający mogą spróbować również najlepszych miodów, win oraz kaw, posłuchać licznych koncertów oraz uczestniczyć w profesjonalnych warsztatach o przetwórstwie kakao. Na tygodniowy pobyt dla czterech osób na Węgrzech nie wydamy fortuny. Za noclegi zapłacimy ok. 60 zł za dobę od osoby. Do Budapesztu można niedrogo dolecieć samolotem jednej z tanich linii lotniczych.

Warszawski Festiwal Piwa (Polska)
31 browarów rzemieślniczych, w tym aż 29 z Polski, kilkaset nalewaków, dziesiątki wykładów nt. historii piwa i sposobów jego ważenia, tysiące odwiedzających – tak można podsumować stosunkowo młody festiwal piwa obywający się raz na pół roku w Warszawie. Najbliższa edycja imprezy, którą śmiało nazwać można polskim, małym Oktoberfest odbędzie się
w dniach od 15-17 października br. na Stadionie Legii. Nocleg w stolicy bez problemu znaleźć można w jednym z mieszkań z bazy HomeToGo, które za trzy dni pobytu dla 4-osobowej grupy znajomych nie będzie kosztował więcej niż ok. 950 zł. Dla porównania – nocleg w Monachium w czasie kiedy obywa się Oktoberfest kosztuje aż 2800 zł (ceny rosną wtedy dwukrotnie!).

Rioja Wine – hiszpańskie dożynki (Hiszpania)
Ten festiwal to szaleństwo w czystej postaci. Chcesz ubijać wino tradycyjną metodą – czyli za pomocą własnych stóp, przeskakując z nogi na nogę w wielkiej kadzi wypełnionej po brzeg winogronami? Gorący, hiszpański klimat w połączeniu z młodym winem to fiesta nie z tej ziemi. Trudno tu zachować umiar i obudzić się bez nieznośnego bólu głowy, dlatego polecamy tylko tym, którzy znają swoje granice i potrafią ich przestrzegać. Rioja Wine odbywa się 21 września w rejonie La Rioja. Ceny noclegów w Hiszpanii są bardzo podobne do tych w Polsce i oscylują średnio wokół 90 zł za osobę za noc.

Moon Fest 2015 (Wielka Brytania)
Odwiedziny krewnych i znajomych w Londynie urozmaicić można o wizytę w tętniącym życiem China Town. Odbywający się tam 27 września orientalny festiwal MoonFest 2015, symbolizuje harmonię i jedność. Nazywany także Festiwalem Księżyca, ma długą tradycję. W Starożytnych Chinach wierzono, że istnieje dziesięć Słońc i jeden Księżyc. Któregoś dnia zebrały się one razem na niebie, co groziło niebezpieczeństwem dla całej ludzkości. Szczęśliwie pojawił się śmiałek o imieniu „Hou Yi”, który doskonale strzelał, zbił 9 Słońc,
zapobiegał tragedii i zostawił jedno Słońce, które zapewniło ludzkości światło. To wydarzenie zapoczątkowało właśnie tradycję Moon Festivalu. Obecnie na uczestników imprezy czekają liczne atrakcje, m.in. występy sceniczne, sztuki walki, taniec lwa i oczywiście tradycyjna chińska kuchnia. Co ciekawe, bilety lotnicze na lot jedną z tanich linii upolować można za mniej niż 50 zł. Cena mieszkania wakacyjnego w centrum Londynu w przeliczeniu na osobę to ok. 250 zł za dobę.