CPK zapowiada: zbudujemy najwyższą wieżę kontrolną w Polsce. Ma być o 31 m niższa niż ta w Arabii Saudyjskiej

Wizualizacja lotniska przedstawiana przez spółkę CPK
Wizualizacja lotniska przedstawiana przez spółkę CPK / fot. MM

CPK ogłosiło przetarg na budowę wieży kontrolnej. Ma ona być najwyższą tego rodzaju budowlą w Polsce. Obecnie najwyższa wieża kontrolna na świecie znajduje się w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej – ma 136 m wysokości. Najwyższa wieża w Polsce znajduje się obecnie w Katowicach i ma 46 m wysokości. CPK planuje budowę wieży 105-metrowej.

Do 6 czerwca spółka CPK czeka na oferty w postępowaniu na projekt wieży kontroli ruchu lotniczego. Jak zapowiada spółka w komunikacie, “obok terminalu pasażerskiego to może być też jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów nowego lotniska. Będzie to też najwyższy tego typu budynek w Polsce.”

Precyzyjna wysokość po analizach widoczności

Master plan dla lotniska CPK przewiduje, że wieża kontroli lotów (Air Traffic Control Tower – ATCT) będzie budynkiem wysokościowym ze wstępnie zakładaną salą operacyjną kontrolerów na wysokości 90 metrów nad płytą lotniska. Jak wynika z założeń projektowych, maksymalna wysokość obiektu to 105 metrów. Precyzyjną wysokość budynku określą m.in. analizy widoczności, które zostaną przeprowadzone w początkowej fazie projektowania.

Zgodnie z zakładanym harmonogramem wstępne wizualizacje wieży kontroli lotów projektant powinien przedstawić w I kwartale 2024 r.

“Biorąc pod uwagę założenia master planu CPK, a także doświadczenia naszego partnera – Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, której kontrolerzy będą czuwać nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego w nowym obiekcie, już dziś możemy powiedzieć, że będzie to najwyższa i najnowocześniejsza tego typu wieża w Polsce. Jej projekt powstanie w ścisłej współpracy z master architektem lotniska, czyli firmą Foster + Partners, co powinno zagwarantować spójność architektoniczną z terminalem” – mówi Eliza Wysocka z Biura Projektowania i Inżynierii programu lotniskowego CPK.

Projekt wieży po rozstrzygnięciu przetargu

Przetarg jest skierowany do dziewięciu firm i czterech konsorcjów, z którymi pod koniec 2022 roku spółka CPK podpisała umowę ramową na projektowanie obiektów wspierających lotnisko (Support Infrastructure Engineering – SIE). W ramach tego kontraktu oprócz wieży kontroli ruchu w najbliższym sąsiedztwie terminala zaprojektowane zostaną m.in. centrum operacyjne lotniska, biura służb lotniskowych budynki: służb ratowniczo-gaśniczych, utrzymania i zarządzania lotniskiem.

Wybrana w przetargu firma przygotuje projekt wieży, w tym jej koncepcję, a także uzyska niezbędne pozwolenia budowlane. Zakres zamówienia obejmie również inne usługi związane z projektowaniem np. doradztwo w trakcie postępowań na roboty budowlane.

Dotychczas najwyższym tego typu obiektem w Polsce jest oddana do użytku w 2019 roku 46-metrowa wieża na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach. Niewiele mniej, bo ponad 45 metrów, ma wieża na krakowskim lotnisku Balice. Najwyższą wieżą kontroli ruchu lotniczego na świecie jest 136-metrowy obiekt na lotnisku Dżudda w Arabii Saudyjskiej.