COVID-19 zagraża, bo jest za mało respiratorów. Walka potrwa minimum dwa miesiące

COVID-19 zagraża
fot. CDC / Unsplash

Statystyki śmiertelności wirusa COVID-19 nie są imponujące w porównaniu z innymi chorobami. Problem jest gdzie indziej – co szósty zainfekowany, aby przeżyć, potrzebuje dostępu do sprzętu medycznego. Gdyby gwałtownie wzrosła liczba chorych, zabrakłoby respiratorów – wyjaśniał dr med. Paweł Grzesiowski uczestnikom Meet The Bidder.

Wiosenna edycja Meet The Bidder była jednym z ostatnich wydarzeń branżowych w sezonie, które odbyły się mimo epidemii. Warsztatom i dyskusjom towarzyszyło spotkanie z ekspertem, który przekazał uczestnikom najważniejsze informacje na temat wirusa COVID-19, który sparaliżował między innymi branżę MICE.

Śmiertelność wzrośnie, jeśli zabraknie sprzętu

Immunolog dr med. Paweł Grzesiowski z Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń wyjaśnił na wstępie, skąd wziął się wirus COVID-19 i w jaki sposób doszło do przeniesienia go ze zwierząt na ludzi w chińskiej prowincji Guangdong. Przypomniał, że w rodzinie koronawirusów mieliśmy już epidemie SARS i MERS, które statystycznie rzecz ujmując są bardziej groźne dla życia.

„Jednak interesem dla wirusa, których chce przetrwać jest – złagodnieć. Im groźniejszy dla życia wirus, tym krócej sam będzie żył i w mniejszym stopniu się rozprzestrzeni” – zauważył dr Grzesiowski.

„To nie jest epidemia, od której zależy przetrwanie ludzkości. Gdyby spojrzeć wyłącznie na statystyki, to śmiertelność nie jest wysoka. W ciągu dwóch miesięcy było 105 tys. przypadków – świat normalnie by tego nie zauważył. Skala zjawiska jest bardzo mała. Problem jest gdzie indziej” – podkreślił.

Gra toczy się o respiratory

Co więc przeraża i powoduje, że ograniczmy mobilność? W Lombardia jeszcze kilka dni temu zanotowano 4 tys. przypadków i 270 zgonów. Ale na OIOM leżało 400 osób.

„Gra nie toczy się o liczbę zachorowań, lecz o liczbę respiratorów. Gdyby sobie wyobrazić, że na OIOM na Mazowszu potrzebujemy 100 nowych łóżek dziennie, to tutaj jest prawdziwy problem. Ludzie umieraliby w kolejce do lekarza. Kluczową sprawą jest wspomaganie oddychania – u 15 proc. choroba wywołuje zapalenie płuc i tym pacjentom potrzebny jest respirator. Bez niego śmiertelność zarażonych wzrośnie” – wyjaśnił dr Grzesiowski.

Umiera też co szósty senior obciążony innymi chorobami. Tempo rozprzestrzeniania się choroby, fakt, że jest duży odsetek osób wymagających intensywnej terapii, żeby nie umrzeć, a także występowanie grupy wyraźnie zagrożonej, powodują panikę we wszystkich ośrodkach decyzyjnych na całym świecie.

„Jedyna metoda to zamknięcie granic i kwarantanna. Jak przy dżumie, na którą nie było lekarstwa. Prosta, prymitywna, ale skuteczna metoda. Jeżeli nie pozwolimy na kontaktowanie się, to nie przybędzie zarażonych” – ocenił ekspert.

Powyżej 200 przypadków sytuacja poza kontrolą

Według niego paradoksalnie najbezpieczniejszym miejscem pod kątem epidemii są obecnie Chiny, które przerobiły infekcję i oni potrafią szybko zdiagnozować chorobę. Niestety Europa jest obecnie w fazie początkowej, gdy gwałtownie wzrasta liczba zainfekowanych. Kolejnym ogniskiem zapalnym będą Stany Zjednoczone.

„Gdy przekroczy się 200 przypadków, to codziennie dwukrotnie wzrasta liczba zarażonych. Po kilku tygodniach następuje przełom. Wirus się wyczerpuje, nie ma już kogo zarażać. Wydaje się, że ci, którzy zachorowali, są już na to odporni. Nie można zachorować dwukrotnie, jeśli ma się dobrą odporność” – powiedział dr Paweł Grzesiowski.

Według jego prognozy dla innych krajów europejskich, największy problem oprócz Włochów mają Hiszpania i Niemcy. Tam najszybciej rośnie liczba zarażeń w skali jednego dnia.

Umierają najsłabsi, ale nie tylko oni potrzebują sprzętu

„To nie rokuje dobrze, ponieważ obecnie 50 nowych przypadków dziennie jesteśmy w stanie ogarnąć, a powyżej 200 sytuacja wymyka się spod kontroli. Trzeba by tworzyć izolatoria na stadionach – tak zrobiono w Chinach. Jedna osoba chora statystycznie zaraża 2-3 kolejne, czyli najbliższą rodzinę” – dodał.

Jak się chronić? Niestety, na początku nie da się odróżnić tej choroby od grypy, występuje gorączka i kaszel. Mierzenie temperatury to najprostszy sposób odizolowania chorych. Którzy w większości – 80 proc. – przechodzą infekcję w „łagodniejszej” wersji.

Z kolei pełnoobjawowy zespół chorobowy, który zagraża 20 proc. zainfekowanych, to śródmiąższowe zapalenie płuc, które w 30 proc. kończy się śmiercią. Wirus powoduje w płucach stan zapalny, którego nie da się zatrzymać żadnymi lekami. Umierają ci najsłabsi: najstarsi i schorowani.

Dzieci najbardziej przenoszą COVID-19

Z kolei dzieci mogą mieć w drogach oddechowych wirusa i przechodzić go bezobjawowo. To one są brakującym ogniwem, co tłumaczy, jak choroba się przenosi. Dzieci wszystkiego dotykają, kontaktują się ze sobą, a objawów choroby nie widać. Za to zarażają starszych – rodziców, dziadków. Z tego punktu widzenia więc zamknięcie szkół i przedszkoli to jedna z najrozsądniejszych decyzji pod kątem walki z epidemią.

Maski jednak chronią

Wirus przenosi się droga aerozolową – stąd popularność maseczek. Jednak WHO odradza ich zakładanie, twierdząc, że nie jest to koniczne w walce z COVID-19

„Nie można mówić publicznie, że maski chronią, po prostu dlatego, że nie ma tylu masek. Ale tak naprawdę one chronią, przynajmniej w pewnym stopniu. W pewnym momencie Chińczycy wprowadzili nakaz chodzenia w maskach dla wszystkich” – wyjaśnił dr Paweł Grzesiowski.

Myć ręce i unikać kontaktu

Zarazić można się również przez kontakt ze sprzętem skażonym wirusami. W temperaturze pokojowej wirus COVID-19 żyje 2-4 dni. Dlatego tak ważne jest mycie rąk, które usuwa 90 proc. cząstek wirusa.

Ale droga zakażenia jest głównie kropelkowa – wirus świetnie się czuje w temperaturze 36,6 stopni. Gdy ta przekracza 50 stopni – wirus umiera. Być może zatem upały zmniejszą liczbę zarażeń, ale nie zakończą przenoszenia wirusa w sposób bezpośredni. Dlatego ważne jest unikanie kontaktu, dbanie o higienę, niedopuszczanie do sytuacji, w której kichamy lub kaszlemy wprost na rozmówcę.

„Nie ma leków, nie ma szczepionek. Nie ma co liczyć na wprowadzenie na rynek szczepionki przed upływem roku. Jak na razie jedynym wyjściem jest unikanie skupisk ludzi. Kiedy skończy się w Polsce walka z epidemią? Ciężko to ocenić, według mnie trzeba się przygotować minimum na dwa miesiące” – powiedział dw Paweł Grzesiowski.

Czy podróżować?

Według Pawła Grzesiowskiego nie ma przeciwskazań do podróżowania do krajów, w których nie ma COVID-19, albo zanotowano jego pojedyncze przypadki. A także przebywanie w lesie, w górach, w samotności czy z rodziną na świeżym powietrzu. Ekspert odradza natomiast jechanie do miast czy regionów, w których wykryto zarażenia.

Jednak problemem jest to, że na każdym kontynencie wirus pojawia się w nieco zmodyfikowanej postaci, ewoluuje. Nie jest więc powiedziane, że na przykład Chińczycy będą odporni na odmianę wirusa, która rozprzestrzeni się w Stanach Zjednoczonych. Stąd decyzje, by utrudniać podróże międzykontynentalne. W ostatnich dniach zamknięto granice w Indiach i Stanach Zjednoczonych (dla Europejczyków).

Czytaj także: Połączenia lotnicze z Europy do USA zawieszone na 30 dni

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center