Jak być szczęśliwym? Zwróć uwagę na swoje dobre samopoczucie – Międzynarodowy Dzień Szczęścia 2021!

Międzynarodowy Dzień Szczęścia
fot. Jackson David / Pixabay

W 2012 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 20 marca Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Po raz pierwszy obchodzono go w 2013 roku. Ta uroczystość podkreśla wspólną drogę do szczęścia dla wszystkich mieszkańców planety. Według twórców uroczystości ma ona pokazać, że szczęście to jeden z największych celów ludzkości, do którego dąży każdy.

Skąd wziął się Międzynarodowy Dzień Szczęścia?

Międzynarodowy Dzień Szczęścia pochodzi z małego górzystego kraju — Bhutanu. Uważa się, że to mieszkańcy Królestwa Bhutanu są najszczęśliwszymi na świecie. Potwierdza to wskaźnik szczęścia, który mierzy dobrobyt ludności.

Międzynarodowy Dzień Szczęścia w 2021

Tematem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Szczęścia jest oczywiście pandemia COVID. W obliczu trwającego wspólnie globalnego kryzysu tegoroczny Międzynarodowy Dzień Szczęścia jest szansą na znalezienie podnoszących na duchu i pozytywnych sposobów dbania o siebie, i siebie nawzajem. Dalsze zgłębianie tematu, sugeruje:

  • Zachowaj spokój — jest wiele rzeczy poza naszą kontrolą. Pamiętajmy, aby myśleć pozytywnie i skupić się na tym, co naprawdę się liczy, aby móc konstruktywnie reagować.
  • Bądź mądry — dokonywanie mądrych wyborów pomaga każdemu. Wybierz pozytywne działania, które wspierają samopoczucie i pomagają innym robić to samo.
  • Bądź miły — jesteśmy w tym wszyscy razem, nawet gdy jesteśmy oddzieleni od siebie. Pozostań w kontakcie i pomóżmy innym, którzy mogą czegoś potrzebować.

Czym tak naprawdę jest szczęście?

Szczęście jako zjawisko jest badane na polach filozofii, etyki, psychologii i teologii. Fizjolodzy badają szczęście, badając tak zwane „hormony szczęścia” – endorfiny, serotoniny i dopaminy. Szczęście jest badane od ponad wieku, nie tylko naukowo. Temat ten znajduje odzwierciedlenie w twórczości poetów, artystów i muzyków. Oczywiście każdy człowiek na podczas swojego życia doświadcza w nim swojego wyjątkowego, małego, czy wielkiego szczęścia.

Jak być szczęśliwym? Jak pielęgnować szczęście?

Mówi się, że optymiści to najszczęśliwsi ludzie na ziemi. Jednak każdy z nas może starać się pielęgnować i zauważać szczęście w codziennym życiu. Szukając dobrego nastroju, nie zapomnij o tradycyjnych środkach — dobrej muzyce, ciekawych filmach, rozmowach z drogimi ludźmi czy inspirujących webcastach. Możesz też zainspirować się gazetką Pepco i sprawić sobie małe prezenty, czy wystroić mieszkanie, by było w nim milej. W Pepco znajdziesz też małe, przenośne głośniki do odtwarzania relaksującej muzyki lub słuchawki, by słuchać webcastów podczas spacerów.

relaksująca muzyka
relaksująca muzyka / fot. Foundry Co / Pixabay

Gdzie znaleźć muzykę na poprawę nastroju?

Na przykład platforma Spotify jest pełna list odtwarzania motywujących, relaksujących i optymistycznych piosenek. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią dla siebie. W tej aplikacji znajdziesz również duży wybór transmisji internetowych w języku polskim i angielskim na różne tematy na przykład popularny program The Happiness Lab. Odkryj nowe filmy, seriale i programy na platformach takich jak Netflix czy HBO.

Komunikuj się ze swoimi bliskimi!

Poszukaj pomysłów na nowe hobby, projekty, lub obrazy. Możesz też publikować zdjęcia na popularnej platformie Pinterest. Komunikuj się ze swoimi bliskimi dzięki rozmów wideo — będą nie tylko „żywsze” i „cieplejsze”, ale także przyniosą jeszcze więcej radości. Użyj swojego ulubionego komunikatora na Facebooku, WhatsApp, Google Hangouts lub innych gadżetów komunikacyjnych, których używasz. Użytkownicy iPhone’ów mogą wypróbować wygodną funkcję bezpośrednich rozmów wideo FaceTime na swoim telefonie.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center