Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 05 maj 2014 10:51

Ceny oferty letniej poszły lekko w górę

Napisane przez AG
Ceny oferty letniej poszły lekko w górę AG

 

Średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosła aż o 92 złotych, ale przed rokiem była ona jeszcze większa i wyniosła 116 złotych.

Analiza cen zagranicznych imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującę się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmują szczyt sezonu wakacji czyli 1 - 8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie drugiego i trzeciego tygodnia maja, które są teraz wyjazdami last minute.

Analiza pokazuje, że z końcem kwietnia średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosła aż o 92 złotych (poprzednio wzrosła o 10 złotych). Wydaje się, że jest to bardzo duża zwyżka, ale przed rokiem była ona jeszcze większa i wyniosła 116 złotych. Duży wpływ na obecny wzrost miały zwyżki cen na Krecie, Tureckiej Riwierze i Dodekanezie – odpowiednio o 140, 137 i 119 złotych. Nieco spadła cena Portugalii – o 24 złote, a relatywnie małe wzrosty odnotowano na Majorce i Cyprze – o 23 i 43 złote.
Pomimo bardzo dużego wzrostu średnie ceny na ośmiu głównych kierunkach są po raz ósmy niższe od ich zeszłorocznych poziomów, a różnica wynosi teraz około 35 złotych (poprzednio 10 złotych). Dużo tańsze są Egipskie Wybrzeże i Synaj - o 170 i 163 złote, a niewiele Wyspy Kanaryjskie, Turecka Riwiera i Turcja Egejska – o 37, 27 i 18 złotych. Pozostałe kierunki są droższe: Bułgaria o około 20 złotych, a Tunezja i Kreta odpowiednio o 40 i 75 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: "Ceny wakacji są już tylko minimalnie niższe aniżeli w okresie maj - czerwiec 2013 roku. Wydaje się więc, że najlepszy okres na zakupy już minął. Tańsze pozostają jeszcze Egipt, Turcja i Wyspy Kanaryjskie, reszta jest już droższa. Na ewentualnie niższe ceny można jeszcze liczyć w wypadku wystąpienia istotnej nadpodaży wycieczek. Ma ona obecnie miejsce, ale tylko w odniesieniu do ofert last minute."

Średnia cen last minute (dla wyjazdów w okresie 12.05 – 23.05.2014) w ostatnim tygodniu bardzo wzrosła, bo o 175 złotych (poprzednio spadała o 115 i 185 złotych). Najbardziej podrożały mocno przecenione ceny lastów na Kretę i Turecką Riwierę - o 290 i 240 złotych, a najmniej na Egipskie Wybrzeże, Wyspy Kanaryjskie oraz na Synaj – odpowiednio o 30, 35 i 95 złotych.
Początek maja wniósł zmiany do porównań rok do roku średnich cen w ofertach touroperatorów, ponieważ na ich bieżące zwyżki nakładają się silne wzrosty cen sprzed roku. W wyniku tych zmian dużo niższe ceny niż przed rokiem oferują obecnie Wezyr, Alfa Star i TUI – odpowiednio o 219, 176 i 165 złotych, a także Exim Tours - o 109 złotych. Inne biura oferują wyższe ceny niż w 2013 roku: Neckermann o 10 złotych, Sun & Fun i Rainbow Tours/BeeFree po około 30 złotych, a Grecos - o 110 złotych. Szczególnym przypadkiem jest Itaka: po dużych zwyżkach sprzed trzech tygodni jej ceny przewyższają poziomy zeszłoroczne, aż o 176 złotych. Z kolei bardzo niskie ceny w Wezyrze mają zapewne związek z słabym popytem - w ramach OTI Holding – ze strony Rosjan. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych kierunkach i klasach hoteli najkorzystniejszą cenowo ofertę posiadają Grecos (mimo zwyżek), Bee & Free oraz Wezyr, a zdecydowanie najdrożej sprzedaje Neckermann.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: "Obserwowaną przez kilka miesięcy dodatnią różnicę cen imprez wakacyjnych w porównaniu z poprzednim sezonem zastąpiła od ośmiu tygodni ujemna, która teraz jeszcze się zwiększyła. Pomajówkowe podwyżki cen były na razie niewystarczające. Biura mogą jednak mieć korzystniejsze oferty u niektórych hotelarzy na kierunkach tureckich i egipskich. Niższe średnie ceny nie muszą zatem wcale oznaczać, że realizowane tam marże na sprzedaży wycieczek z sezonu wakacyjnego stają się niższe od osiąganych w zeszłym roku. Dlatego niższe ceny nie stanowią jeszcze istotnego zagrożenia dla zyskowności biur podróży, ale jeśli nie pójdą one w następnych tygodniach jeszcze nieco w górę, będzie to prowadzić do realnej możliwości osłabienia kondycji finansowej niektórych biur podróży."

Bardzo niskie ceny majówki (Turecka Riwiera, Kreta, Zakyntos, Korfu, Wyspy kanaryjskie i Tunezja) oraz bardzo niskie ceny trzech następnych tygodni maja, mogą już świadczyć o rysującym się poważnym braku równowagi rynkowej. Mało korzystny układ końca roku szkolnego i mistrzostwa w Brazylii mogą oznaczać, że w tym sezonie nadpodaż i last minute - szczególnie w okresie do połowy lipca - stają się powoli coraz bardziej prawdopodobne.