Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

wtorek, 08 maj 2018 10:19

Biura podróży – długi weekend nie zaszkodził

Napisane przez MG
Hotel Siva Port Ghalib w Egipcie Hotel Siva Port Ghalib w Egipcie AG

W ostatnim tygodniu sprzedaż w biurach podróży wzrosła o ponad 11 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku. Czołówka najpopularniejszych kierunków nie zmienia się.

Polski Związek Organizatorów Turystyki przedstawił kolejny raport sprzedaży imprez turystycznych na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017 w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 11,5 proc., zaś liczba klientów – o 11,8 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 88,4 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – o 5 proc. a autokarowe – 6,5 proc.
W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego liczba sprzedanych imprez autokarowych zmalała o minus 3,2 proc., liczba imprez z dojazdem własnym - o minus 28,6 proc., zaś liczba samolotówek wzrosła – o 17,3 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Tunezja, Chorwacja i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się sześć greckich i dwa tureckie. Na podium znajdują się Heraklion, Antalya i Zakyntos.
Najmniej w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków kosztują imprezy w Burgas (2 056 zł) i w Hurghadzie (2 094 zł). Najdrożej jest w Chanii (2 612 zł) i na Rodos (2 504 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 27 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 31,4 proc., autokarowe – o 17 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały - o minus 7,1 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku o 26,7 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 84,4 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost o 11,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem). Dalej zaś: Turcja (249,8), Hiszpania (spadek o minus 23 proc.), Egipt (+86,3 proc.), Bułgaria (+27,2 proc.), Włochy (minus 1,8 proc.), Albania (+71,9 proc.), Chorwacja (+0,6 proc.), Tunezja (446,4) i Portugalia (minus 33,2 proc). Na 11. pozycji znajduje się Cypr (+24 proc.), na 14. pozycji - Maroko (wzrost o 58,6 proc.), zaś na 17. – Polska (+15,4 proc.)

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 23,8 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Na Turcję – 14,6 proc., Hiszpanię – 11,2 proc., Egipt – 9,8 proc., Bułgarię – 6,8 proc., Włochy – 5 proc