Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

czwartek, 19 październik 2017 11:00

W Łodzi ECTAA rozmawiała o problemach europejskiej turystyki

Napisane przez MG
Zwiedzanie Nowego Centrum Łodzi Zwiedzanie Nowego Centrum Łodzi archiwum PIT

Problemy prawne mające wpływ na branżę turystyczną w 2018 roku były przedmiotem odbywających się w Łodzi obrad członków zarządu prestiżowej europejskiej organizacji zrzeszającej biura podróży – ECTAA. Wizyta odbywa się z inicjatywy Polskiej Izby Turystyki, na zaproszenie Urzędu Miasta Łodzi.

Przyszły rok przyniesie dla biznesu turystycznego kolejne wyzwania, których ogromna część ma swoje źródło w legislacji na poziomie europejskim. To właśnie w Brukseli podejmowana jest większość decyzji prawnych mających wpływ na działalność przedsiębiorców turystycznych w Polsce. O tym, z jakimi problemami na gruncie prawa UE przyjdzie nam mierzyć się w przyszłym roku rozmawiał zarząd Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA), który obradował 17 października w Łodzi. Wizyta ta została zainicjowana przez Polską Izbę Turystyki, która reprezentuje Polskę w ECTAA.
 
Wśród problemów, które znalazły się w przyjętym przez zarząd programie pracy na 2018 rok znalazła się m.in. transpozycja Dyrektywy w sprawie imprez turystycznych, która jest już na ukończeniu w krajach członkowskich UE. Nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać od 1 lutego 2018 roku, na tym jednak nie kończy się praca przedstawicieli branży. Po zakończeniu etapu wdrażania prawa, przyjdzie czas na ocenę tego, jak zostało to zrobione i z jakimi problemami związanymi z nowym funkcjonowaniem przepisów muszą zmierzyć się biura turystyki wyjazdowej.
 
W Polsce Dyrektywa 2015/2302 zostanie wdrożona za pomocą Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, która jest właśnie przedmiotem prac komisji sejmowej. Już na etapie projektu widać, że nie obędzie się bez wątpliwości interpretacyjnych mających swoje źródło w zapisach Dyrektywy. Dzięki aktywności PIT w ECTAA problemy te będzie można omawiać i rozwiązywać na gruncie europejskim.
 
Wśród innych tematów, które znajdą się w obszarze zainteresowania ECTAA w przyszłym roku, będą problemy związane z transportem lotniczym, a konkretnie – z zabezpieczeniem praw pasażerów i agentów turystycznych sprzedających bilety lotnicze. Rynek ten nadal wymaga uregulowania jeśli chodzi o finansowe zabezpieczenie przed upadłością przewoźników.
 
W odróżnieniu od przelotu w ramach imprezy turystycznej organizowanej przez touroperatora, sam przelot lotniczy jako pojedyncza usługa turystyczna, nie jest objęty zabezpieczeniem finansowym na rzecz klienta. Jak widać na przykładzie ostatnich upadłości, problem ten dotyczyć może setek tysięcy pasażerów. Dopóki nie zostanie uregulowany prawnie, z pewnością bezpieczniejszym finansowo rozwiązaniem będzie korzystanie z pakietowanych usług, objętych w Polsce gwarancjami ubezpieczeniowymi i Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym.
 
Upadłość linii lotniczych może być też problemem dla agentów turystycznych zrzeszonych w IATA, o czym świadczy fakt, że niektórzy z nich nadal nie odzyskali swoich środków po bankructwie linii Malev. Europejscy agenci, wśród których znajduje się sześć firm zrzeszonych w PIT, złożyli za pośrednictwem ECTAA pozew przed sądem holenderskim, w celu wyegzekwowania swoich należności od IATA. Zgodnie z przewidywaniami, rozstrzygnięcie tej sprawy nastąpić ma w 2018 r.
 
Tematem, który również monitoruje ECTAA, są nieuczciwe praktyki rynkowe, w tym te podlegające prawu antymonopolowemu. Jak wynika z ostatniego raportu ekspertów awiacji GRA, sporządzonego przy wsparciu ECTAA, trend konsolidacji przewoźników lotniczych i tworzenia w ten sposób dużych międzynarodowych koncernów obsługujących znaczną część rynku, nie działa na korzyść klientów. Ogranicza to bowiem dostęp do oferty w konkurencyjnej cenie.
 
Sami przewoźnicy dążą też do monopolizowania kanałów sprzedaży, nakładając dodatkowe opłaty za transakcje dokonywane przez niezależnych dystrybutorów posługujących się Globalnymi Systemami Rezerwacji (GDS). ECTAA zgłosiła jedną z tego typu praktyk do Komisji Europejskiej i zamierza w 2018 r. monitorować postępowanie w tej sprawie.
 
Wśród planowanych działań na 2018 rok planowane są również te związane z transpozycją Dyrektywy o usługach płatniczych, regulacjami dotyczącymi geo-blockingu i przepisami podatkowymi, w tym tzw. specjalną procedurą VAT marża stosowaną przy rozliczaniu imprez turystycznych.
 
Oprócz powyższych problemów merytorycznych, podczas posiedzenia zarządu ECTAA omówiono też sprawy wewnętrzne organizacji, przyjęto budżet na 2018 i sprawozdanie finansowe za pierwsze półrocze 2017, omówiono także najbliższe aktywności organizacji, w tym zbliżający się zjazd w Budapeszcie.
 
Wizyta w Łodzi jednej z najważniejszych w europejskiej turystyce organizacji miała ogromne znaczenie dla promocji starań miasta o organizację międzynarodowej wystawy Expo 2022. ECTAA już wcześniej poparła pisemnie te dążenia. List poparcia dla kandydatury Łodzi podpisał Michel de Blust, sekretarz generalny organizacji. Wizyta zarządu organizacji dodatkowo potwierdziła udzielone poparcie.
 
Przy okazji wizyty w Łodzi goście z ECTAA zwiedzili najbardziej rozpoznawalne obiekty w mieście: Manufakturę – cały kompleks, Hotel i Muzeum Fabryki, a także ulicę Piotrkowską i Nowe Centrum Łodzi: dworzec Łódź Farbryczną oraz EC1.  Specjalnie dla gości udostępnione zostało Centrum Nauki i Techniki EC1, które nie jest jeszcze otwarte dla zwiedzających.
 
Po zwiedzeniu miasta, które zrobiło na zagranicznych gościach ogromne wrażenie, przedstawiciele ECTAA  wzięli udział w uroczystym spotkaniu z prezydent miasta Hanną Zdanowską. Zapoznali się też z prezentacją na temat miasta przedstawioną przez prezesa Łódzkiej Organizacji Turystycznej Tomasza Koralewskiego, który przybliżył gościom historię Łodzi oraz postindustrialne, wielokulturowe i filmowe tradycje.
 
Prezentację o walorach i potencjale Łodzi przygotował także Zespół ds. Expo UMŁ. Koordynator projektu Maciej Riemer opowiedział o idei przedsięwzięcia oraz drodze, jaką przebyła Łódź, starając się o prawo do organizacji Expo 2022.
 
W posiedzeniu zarządu ECTAA udział wzięli: prezes Merike Hallik (Estonia), sekretarz generalny Michel de Blust, zastępca sekretarza generalnego Christina Russe, skarbnik Tomas Olsson (Szwecja) oraz wiceprezesi: Paweł Niewiadomski (Polska), Frank Oostdam (Holandia), Corinna Kleinert (Niemcy), Nikki White (Wielka Brytania) i Pedro Costa Ferreira (Portugalia).
 

 

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.