Bez smartfona nie ma podróży
Turyści są coraz bardziej uzależnieni od urządzeń mobilnych i oczekują, że usługodawcy będą komunikowali się z nimi tym kanałem – wynika z badań firmy Travelport.
Czytaj więcej...
Nie piszmy ustawy o POT?
Systemu promocji turystyki w Polsce nigdy nie było - trzeba go stworzyć od nowa. Potrzeba o wiele więcej niż jedynie nowelizacji ustawy o POT.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Bez smartfona nie ma podróży
  • Nie piszmy ustawy o POT?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Co ma piernik do turystyki?

Reklama

Reklama

wtorek, 18 lipiec 2017 18:16

Biura podróży – pierwsza 3 krajów zgarnia ponad 50 proc. rynku

Napisane przez MG
Marina w Opatiji Marina w Opatiji AG

Oferty z Grecji, Hiszpanii i Bułgarii stanowią 55,7 proc. wszystkich sprzedanych od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji zmalała o minus 1,5 proc., zaś liczba klientów - o minus 2,3 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 82,8 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 12,9 proc. a autokarowe 4,2 proc.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 17,6 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 326,6 proc., zaś liczba samolotówek zmalała o minus 12 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2016 do 31 października 2017 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak samo, jak przez ostatnie dwa tygodnie: Grecja, Bułgaria, Hiszpania, Turcja, Włochy, Egipt, Albania, Chorwacja, Portugalia i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się pięć greckich i dwa bułgarskie. Na podium znajdują się Burgas, Heraklion i Antalya.

Najmniej kosztują imprezy w Warnie (2 109 zł) i w Burgas (2 072 zł). Najdrożej jest na Majorce (3 208 zł) i w Chanii (3 056 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 6,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 3,1 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 285,6 proc., zaś autokarówek - zmalała o minus 9,6. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 22,6 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 79,1 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost sprzedaży o 18,6 proc. w porównaniu do ubiegłego roku). Dalej zaś: Hiszpania (+3,5 proc.), Bułgaria (+10,2 proc.), Turcja (+36,7 proc.), Włochy (7,5 proc.), Egipt (+106,2 proc.), Albania (106,4 proc.), Chorwacja (+6,3 proc.), Portugalia (2,7 proc.) i Cypr (1,1 proc.). Na szesnastej pozycji znajduje się Malta (+122,9 proc.) a na dwudziestej - Tanzania (+106,4 proc.). Polska znajduje się na pozycji 13. (+11,5 proc.).

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 30,2 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Hiszpania to 16,8 proc., Bułgaria – 8,7 proc., Turcja - 6,7 proc., Włochy 5,9 proc., Egipt – 5,8 proc.