Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

środa, 20 kwiecień 2016 09:35

Biura podróży – czołówka najpopularniejszych krajów wciąż ta sama

Napisane przez MG
Jeden z hoteli cypryjskich Jeden z hoteli cypryjskich AG

Klienci biur podróży od kilkunastu tygodni preferują te same kraje. W pierwszej dziesiątce od początku roku utrzymuje się między innymi Cypr.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015, w biurach podróży odnotowano spadek liczby rezerwacji w 2,7 proc. oraz spadek o 5,7 proc. liczby klientów. Oczywiście, trzeba pamiętać, że w ubiegłym roku, 14. Tydzień był skrócony ze względu na Wielkanoc, ale zwyżka klientów po kilkunastu tygodniach spadków i tak cieszy.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 81,2 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 8,4 proc. a autokarowe – 10,1 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 24,3 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 52,8 proc., zaś liczba samolotówek spadła o 11,9 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów nie zmienia się specjalnie, choć zwraca uwagę utrzymujący się od trzynastu tygodni na pozycji dziesiątej Cypr. Dycha wygląda następująco: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Turcja, Chorwacja, Włochy, Albania, Egipt, Portugalia i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się pięć greckich i dwa hiszpańskie a na podium znajdują się Heraklion, Korfu i Burgas. Najmniej kosztują imprezy w Burgas (2 157 zł) i Antalyi (2 036 zł). Najdrożej jest na Fuerteventurze (3 005zł) i w Chanii (2 760 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2016 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 2,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 8,3 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła o 35,2 proc., zaś autokarówek wzrosła o 29,3 proc. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów zmalała o minus 7,6 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 81,2 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza wygląda następująco. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem +4 proc.). Dalej zaś: Hiszpania (+57 proc.), Bułgaria (+110 proc.), Włochy (+49 proc.), Egipt (minus 72 proc.), Turcja (minus 73 proc.), Portugalia (+ 72 proc.), Chorwacja (+113 proc.), Cypr (+25 proc.) i Austria (+119 proc.). Zwracają uwagę znajdujące się od kilku tygodni na dwudziestej pozycji Czechy - wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 138 proc oraz na pozycji siedemnastej Polska ze wzrostem wynoszącym 189 proc.