Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 20 styczeń 2014 10:51

Ceny wyjazdów na ferie idą lekko do góry

Napisane przez AG
Ceny wyjazdów na ferie idą lekko do góry AG

Największe wzrosty średnich cen wystąpiły na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego i Synaju – odpowiednio o 41 i 12 złotych.

Cotygodniowa analiza cen imprez turystycznych opracowanych przez firmę TravelDATA, spółkę zajmującę się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej odnosi się do drugiej połowy lutego, czyli okres ferii zimowych dla dzieci i młodzieży dla województw mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego
Anazliza wskazuje, że średnie ceny wyjazdów wysokiego sezonu zimowego wykazały tym razem minimalne wzrosty. Średnia zwyżka cen wobec ostatniego tygodnia wyniosła 8 złotych (poprzednio notowano spadek o 3 złote). Największe wzrosty średnich cen wystąpiły na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego i Synaju – odpowiednio o 41 i 12 złotych, a największe zniżki wystąpiły w Tunezji oraz Wyspach Kanaryjskich – odpowiednio o 37 oraz 19 złotych. Ceny wyjazdów na ferie nieznacznie rosną, ale za to średnia cena najatrakcyjniejszych last minute (27.01 – 09.02. 2014) spadła o około 27 złotych w porównaniu z okresem ubiegłego tygodnia. Największe spadki wystąpiły na Synaju i w Tunezji – o 50 i 40 złotych, a wzrosły jedynie na Egipskim Wybrzeżu – o 10 złotych. W ubiegłym tygodniu „lasty" najmniej przeceniały biura Exim Tours i Rainbow Tours, a najwięcej Itaka i Sun & Fun.
W superlastminutes na najbliższy tydzień bardzo tanio dostępna była Tunezja (1480 złotych – zwłaszcza w Itace) oraz Taba i Sharm (średnio około 1550 i 1720 złotych). Duże zniżki cen odnotowały także Hiszpańskie Wybrzeże i Fuerteventura. Swoje ceny utrzymały natomiast Portugalia i Lanzarote gdzie podaż i popyt były najbardziej zrównoważone, a wzrost cen wystąpił na Gran Canarii, której najwyraźniej brakowało.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel firmy TravelDATA oraz portalu www.wczasopedia.pl powiedział: „Struktura średnich cen hoteli na poszczególnych kierunkach zimowych wyjazdów odbiega dość znacząco od tej, którą znamy z sezonu letniego, ale nadal nie ulega większym zmianom w porównaniu z ostatnimi tygodniami – zaznacza i dodaje: we wszystkich kategoriach hoteli najniższe ceny niezmiennie oferuje Tunezja, a średnie ceny na obu kierunkach egipskich są o 250 - 400 złotych wyższe. Wyjazdy do Maroka, a szczególnie na Wyspy Kanaryjskie są już znacznie droższe. Wysokie ceny na tym ostatnim kierunku ponownie zaczęły spadać, co ma zapewne związek z powolnym powrotem Egiptu do łask klientów."

Ceny zimowych imprez na Synaju są obecnie na poziomach około 50 złotych niższych niż przed rokiem, natomiast na Egipskie Wybrzeże przewyższają ceny zeszłoroczne już o około 200 złotych. Średnie ceny wyjazdów do Tunezji są mniej więcej na poziomie ubiegłorocznym, a ceny Maroka znalazły się prawie 250 złotych poniżej ubiegłorocznych, ponieważ wówczas wykazywały one wyraźną tendencję zwyżkową. Znacznie zmalały ostatnio różnice średnich cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, których zakup wymaga obecnie kwot wyższych już tylko o niecałe 30 złotych wobec okresu sprzed roku. Jest całkiem prawdopodobne, że w warunkach względnie spokojnej sytuacji politycznej w Egipcie będziemy mogli zobaczyć dalsze stopniowe przybliżanie się cen wycieczek na kierunkach kanaryjskich do poziomów ubiegłorocznych.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: „Występująca przez większość sezonu letniego dodatnia różnica cen wycieczek w porównaniu z okresem ubiegłorocznym występuje jeszcze na niektórych kierunkach zimowych, ale stopniowo zanika i komentuje: maleje zatem jej pozytywny wpływ na kondycję finansową biur podróży. Powolne zbliżanie się cen high season do poziomów ubiegłorocznych może też wskazywać na początek końca niedoborów imprez turystycznych."