LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

wtorek, 14 styczeń 2014 17:42

W biurach podróży spadła zima, wzrosło lato

Napisane przez AG
Bazar w Azadirze Bazar w Azadirze AG

Drugi tydzień nowego roku w biurach podróży to pierwszy, kiedy sprzedaż oferty zimowej spadłą w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013. Oferta letnia sprzedaje się wciąż lepiej niż rok temu. Wszystko to pokazuje raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki). W sumie, w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów o 16,9 proc. zaś wzrost liczby rezerwacji – o 16,5 proc.

W tym liczba klientów kupujących ofertę Lato 2014 wzrosła o 25,7 proc. Po raz pierwszy zmalała zaś liczba klientó1) kupujących ofertę Zima 2014 - o minus 3,2 proc.
W omawianym tygodniu największy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 zanotowano w wyjazdach samolotowych – 23,5 proc., wycieczki autokar + hotel autokar + hotel wzrosły o 14,5 proc, zaś wyjazdy dojazdem własnym zmalały aż o – 24,3 proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły znowu prawie 90 proc. (86,8 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 8,5 proc. a autokarowe – 4,6 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to w drugim tygodniu nowego roku, w pierwszej czwórce nic się nie zmieniło – nadal, jak od wielu już tygodni, na pierwszym miejscu jest Grecja, której udział w sprzedaży wyniósł 19 proc., na pozostałych zaś: Turcja (15,7 proc.), Egipt (15,5 proc.), Hiszpania (10,1 proc.). Również na pozostałych pozycjach pierwszej dziesiątki po raz piąty już z rzędu znalazły się te same kraje: Bułgaria (4,4 proc.), Włochy (4 proc.),Tunezja (3,7 proc.), Maroko (2,3 proc.), Portugalia (2 proc.), oraz Chorwacja (1,5 proc.).
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska tym razem w pierwszej dziesiątce znalazły się tym razem trzy lotniska greckie, zaś m iejsca na podium zajęły : turecka Antalya i egipskie Hurgahda oraz Sharm El Sheik.
Najmniej kosztują tygodniowe pobyty w: Bułgarii – Burgas (2075 zł) oraz w Egipcie – Hurghada (2209 zł), Sharm El Sheik (2171 zł). Najdrożej jest w Agadirze (2981 zł) i na Fuerventurze (2862 zł).
Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach (pod dwóch w roku ubiegłym i nowym), dynamika sprzedaży osiągnęła 36,3 proc. w stosunku do analogicznego przełomu roku 2012 i 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (41,1 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 29,1 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o – 1,3 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 21,2 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 76,6 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano o 86,6 proc. więcej niż rok temu.
Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (14,9 proc. udziału w rynku i 92,1 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,3 proc. i 13,2 proc.), Hiszpania (13,1 proc. i 44,4 proc.), Turcja (12,3 proc. i 72 proc.) i Włochy (4,9 proc. i – 15,2 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, trzeci tydzień z rzędu, zanotowały: Agadir (+157,5) i Rodos (+126,1 proc.).