Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 21 październik 2015 13:26

Biura podróży - przedsprzedaż na Lato 2016 lepsza niż przed rokiem

Napisane przez MG
Na plaży egipskiej Na plaży egipskiej AG

Przedsprzedaż imprez na przyszły sezon jest o ponad 70 proc. wyższa od zeszłorocznej. Na razie najlepiej sprzedają się Wyspy Kanaryjskie.

W ostatnim tygodniu w biurach podróży liczba rezerwacji na wyjazdy do końca października, spadła w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku o minus 7,3 proc., zaś liczba klientów – o minus 10,8 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX , który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 91,1 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 3,7 proc. a autokarowe – 5 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 39,5 proc. oraz imprez z dojazdem własnym – o 20 proc., liczba samolotówek zmalała o minus 13,5 proc.

Raport po raz pierwszy pokazuje też dane na temat przedsprzedaży na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem, tym razem była Hiszpania. na pozostalych miejscach znalazły się: Egipt, Cypr, Maroko, Włochy, Portugalia, Turcja, Tunezja, Grecja i Malta.
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to w pierwszej dziesiątce znalazły cztery lotniska hiszpańskie i trzy egipskie. Pierwsza trójka to Marsa Alam, Fuerteventura i Lanzarote.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Sharm El Sheik (2 183 zł) i Marsa Alam (2 240 zł). Najdrożej jest w Pafos ( 3 053) i na Lanzarote (2 908 zł).
Jesli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów: Hiszpania, Włochy, Grecja, Egipt, Portugalia, Kuba, Bułgaria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Austria i Turcja.
Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków - cztery z Wysp Kanaryjskich a na podium znajdują się Teneryfa, Fuerteventura i Hurghada. Najmniej kosztują imprezy w Warnie (1 968 zł) i w Hurghadzie (2 562 zł). Najdrożej jest na Gran Canarii (3 681 zł) i Teneryfie (3 314 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2015 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 4,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 6,1 proc., imprez z dojazdem własnym - o minus 4 proc., zaś autokarówek wzrosła o 34,6 proc.
Dynamika sprzedaży oferty lato 2016 wzrosła o 72,2 proc. Sprzedaż samolotówek wzrosła o 114,9 proc., autokarówek - o 62,6 proc., imprez z dojazdem własnym zmalała o minus 1,1 proc.

Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2015 liczba klientów wzrosła o 3,8 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 88 proc. wszystkich imprez.
Z kolei od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów wzrosła o 29,9 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 73,4 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które w obecnym sezonie najlepiej się sprzedawały i porównanie ich sprzedaży w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza dziesiątka pozostała bez zmian. Na piętnastym miejscu (po raz czternasty w pierwszej dwudziestce) - znalazła się Polska (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem o 95,7 proc.), zaś na miejscu trzynastym – Albania (+78,1). Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja( w porównaniu z ubiegłym rokiem +21,6 proc.). Dalej zaś: Turcja (+7,7 proc.), Hiszpania (+ 16,1 proc.), Egipt (minus 15,9 proc.), Bułgaria (+17,5 proc.), Włochy (+35,1 proc.), Tunezja (minus 61 proc.), Portugalia (+ 22,7 proc.), Chorwacja (minus 2,9 proc.), Cypr (+14,1 proc.).