Biura podróży – średnia cena wycieczki dużo niższa od zeszłorocznej

Wszystkie kierunki tańsze niż przed rokiem
Plaża w Marsa Alam w Egipcie/fot. AG

W ostatnim tygodniu średnia cena dla imprezy turystycznej w sierpniu 2021 była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 136 złotych. Największe roczne spadki cen ponownie odnotowano w Maroku – o 492 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku. W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 10 złotych.
Największe spadki cen wycieczek miały miejsce na Teneryfie i na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – średnio o 144 i 143 złote, zaś zdecydowanie mniejsza zniżka miała miejsce na greckiej wyspie Kos – o 43 złote. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na kanaryjskiej wyspie Lanzarote – o 84 złote oraz na Rodos i we włoskiej Kalabrii – o 58 i 33 złote.

Główne kierunki tanieją

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym najistotniej spadły w Bułgarii – o 26 złotych, a w nieco mniejszym stopniu na Wyspach Kanaryjskich i Egipcie – o średnio 19 i 16 złotych. Najmniejsze spadki cen wycieczek odnotowano w Turcji i Grecji – o zaledwie 9 i 4 złote.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 136 złotych.

Największe roczne spadki cen ponownie odnotowano w Maroku – o 492 złote, a znacząco mniejsze na greckiej wyspie Korfu i w egipskim Marsa Alam – o 270 i 264 złote. Najbardziej w skali rocznej ponownie zdrożały wyjazdy na grecką wyspę Kos – o średnio 93 złotych oraz do Albanii i Portugalii – o średnio 18 i 13 złotych.

Tylko Bułgaria droższa niż przed rokiem

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 205 i 166 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Grecji – o średnio 72 złote, a jeszcze mniejsza w Turcji, w której wyniosła 33 złote. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o średnio 9 złotych.

Maroko – pół tysiąca taniej niż w 2020

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku – o średnio 492 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były również roczne przeceny w na Cyprze, Majorce i Malcie, które wyniosły odpowiednio 214, 176 i 172 złotych. Umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji – o średnio 74 złote, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły.

Rainbow i Exim – liderem rocznych spadków cen

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow i Exim Tours – o około 400 i 320 złotych. Znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w biurze ETI – o około 140 złotych oraz biurach Sun & Fun i Coral Travel – o około 115 i 90 złotych, a w mniejszej skali w biurach TUI Poland i Grecos – po około 30 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 60 złotych do 110 złotych.

Egipt – najtaniej z TUI Poland i Exim Tours

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours – 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro Coral Travel – 8 ofert przed biurami Rainbow i TUI Poland – po 7 ofert oraz biurem Grecos – 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 9 ofert oraz Rainbow i Itaka – 5 i 4 oferty, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 9 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel – 5 ofert i TUI Poland – 3 oferty, zaś w Bułgarii biura Coral Travel i TUI Poland – po 3 oferty. W zestawieniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel w Turcji i w Bułgarii.

Biura podróży – imprezy nieco droższe, ale i tak dużo tańsze niż przed rokiem