Biura podróży – imprezy nieco droższe, ale i tak dużo tańsze niż przed rokiem

Wyjazdy letnie lekko droże
Plaża egipska w Marsa Alam/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 18 złotych. Średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 128 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje pierwszy sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

Największe wzrosty cen wycieczek miały miejsce w Maroku (ponownie) i na Sycylii – średnio o 216 i 193 złote, a nieco mniejsza podwyżka miała miejsce w Tunezji kontynentalnej – o 113 złotych. Największe spadki cen wyjazdów odnotowano we włoskiej Kalabrii – o średnio 193 złote oraz na kanaryjskich wyspach Lanzarote i Gran Canarii – o 107 i 89 złotych.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym ponownie najbardziej spadły na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 34 złote. Na pozostałych kierunkach ceny zwyżkowały. Nieznaczny wzrost odnotowano w Egipcie – o 2 złote, większe na kierunkach greckich i w Bułgarii – o średnio 25 i 44 złote, a kolejny raz najbardziej w ostatnim tygodniu podniosły się średnie ceny wycieczek do Turcji – o 62 złote.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 128 złotych. Jest to rekordowa w tym sezonie roczna zniżka średniej ceny wyjazdów, a w ostatnich dziewięciu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych.

Maroko liderem spadków rocznych

Największe roczne spadki cen odnotowano w Maroku – o 667 złotych, a znacząco mniejsze na kanaryjskiej wyspie Lanzarote i w egipskim Marsa Alam – o 326 i 274 złote. Po raz pierwszy od ośmiu zestawień z pozycji lidera rocznych wzrostów cen ustąpiła Portugalia. Najbardziej w skali rocznej zdrożały wyjazdy na grecką wyspę Kos – o średnio 161 złotych oraz do tureckiego rejonu Dalaman i do Portugalii – o średnio 143 i 109 złotych.

Egipt i Kanary tańsze o 200 zł niż w 2020

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 201 i 196 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Grecji – o średnio 56 złotych, a jeszcze mniejsza w Turcji, która wyniosła jedynie 17 złotych. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o średnio 18 złotych.

Maroko dużo tańsze niż przed rokiem

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku – o średnio 667 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Również znaczne były roczne przeceny w na Cyprze, Majorce i Malcie, które wyniosły odpowiednio 193, 113 i 98 złotych. Umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji – o średnio 61 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe zwyżki dziewiąty raz z rzędu miały miejsce w Portugalii – o 109 złotych, a w dużo mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii – o 11 złotych.

Liderem niskich cen – TUI Poland

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 53 ofert (poprzednio 50, przed rokiem 41, a przed dwoma laty 25 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 32 takie oferty (poprzednio 35 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 29 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 27 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 21 ofert).

Egipt najkorzystniej w TUI i Exim

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours – 6 i 5 ofert oraz Coral Travel – 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland – po 9 i 8 ofert, przed biurami Coral Travel i Grecos – 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland –11 ofert oraz Rainbow i Itaka – 5 i 4 oferty, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 9 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel – 6 ofert, zaś w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel – 3 i 2 oferty. W zestawieniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i w Bułgarii.

Biura podróży – dalszy spadek cen na lato

 

 

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center